REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej. „Bo samochody gorzej się sprzedają...”

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. (wobec wzrostu
o 6,7 proc. w sierpniu 2018 r.). Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było o 1,3 p.proc. niższe niż w lipcu – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny
. Ekonomiści spodziewali się, że dzisiejszy odczyt będzie o 1 p. proc. wyższy.

20.09.2019
11:21
GUS podał dane o sprzedaży detalicznej
REKLAMA

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej największy wzrost w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0 proc. wobec wzrostu o 6,9 proc. przed rokiem). Mowa o supermarketach i dyskontach.

REKLAMA

Wzrosty odnotowano również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 3,0 proc. wobec wzrostu o 11,0 proc. przed rokiem), żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 1,5 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 1,3 proc. wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 11,6 proc.), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2 proc.), a także „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 6,8 proc.).

Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” o 0,9 proc.). W okresie styczeń-sierpień 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 5,9 proc. (wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2018 r.).

Ekonomiści Banku Pekao rownież wskazują, że jednym z czynników odpowiadających za spadek dynamiki sprzedaży detalicznej w sierpniu jest wolniejszy wzrost sprzedaży samochodów.

W opinii analityków mBanku dane za sierpień nie są powodem do niepokoju.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA