REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie /
  4. Praca

Wygraliśmy z Niemcami i Czechami. Siemens zainwestuje pod Wrocławiem

Siemens zainwestuje w Polsce. Nieopodal stolicy Dolnego Śląska uruchomi zakład produkcji szaf sterowniczych, czyli cyfrowych mózgów fabryk. Siemens planuje wytwarzać takich central co najmniej tysiąc rocznie. Pierwsze mogą być odbierane już jesienią - donosi Puls Biznesu.

16.05.2019
11:10
siemens zakład produkcyjny
REKLAMA

Bliskość krajowego klienta, odległość do podobnej fabryki koncernu w Chemnitz, a także zaangażowanie polskiej spółki Siemens miały zdecydować, że międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej jednak powstanie w Polsce. Chociaż kusiły i Niemcy i Czechy. 

REKLAMA

W naszym kraju Siemens miał na uwadze trzy regiony: opolskie, lubuskie i dolnośląskie. Decydujący był dostęp do pracowników. I wyszło, że najlepiej z tym będzie w okolicach Wrocławia. Stolica dolnośląskiego jest już związana z Siemensem od 2000 r., kiedy powstaje tu centrum rozwoju oprogramowania.

Siemens chce namieszać na rynku pracy. Będą nowe oferty.

Na razie Siemens w Polsce reprezentuje grupa dziewięciu firm produkcyjnych, usługowych i handlowych. Ostatnio zatrudnienie spadło w nich z 835 do 767 osób. Ale za chwilę Siemens szykuje kadrową rewolucję. Możliwe, że pracy będą mogli wrócić wcześniej zwolnieni - ale już na innych stanowiskach. 

Kilka dni temu potentat z Niemiec ogłosił odłączenie od przedsiębiorstwa oddziału gazu i energii oraz redukcję ponad 10 tys. stanowisk pracy. Takie zmiany kadrowe mają dać koncernowi ok. 2,2 mld euro oszczędności do 2023 r. Ale jednocześnie Siemens ma planować zwiększenie zatrudnienia nawet o ponad 20 tys. pracowników. 

Wiek emerytalny wypycha nie związanych ze światem cyfrowym.

Dominika Bettman, prezes Siemens Polska, nie przewiduje radykalnych zmian jeżeli chodzi o zatrudnienie w naszym kraju. Zapowiadane zaś redukcje, to jej zdaniem znak czasów.

Druga część planu, dotycząca redukcji personelu na całym świecie, choć na pierwszy rzut oka wygląda niepokojąco, to jest związana z pewną głębszą myślą, a mianowicie następuje pewna zmiana pokoleniowa. Odchodzą z Siemensa osoby, które osiągają wiek emerytalny, które pracowały przez cale lata w firmie, ale nie dotknęły - można powiedzieć - świata cyfrowego. Tymczasem jako korporacja zorientowana na nowoczesne technologie, na rozwój cyfryzacji, digitalizacji, stawiamy na pozyskiwanie talentów, młodych pracowników, którzy będą wnosić zarówno wiedzę, jak i zupełnie inne podejście do biznesu, do zarządzania firmą - przekonuje Bettman w rozmowie z WNP.PL.

REKLAMA

W Polsce Siemens pójdzie w kierunku przemysłu 4.0.

Nowa fabryka Siemensa pod Wrocławiem (koncern już wybrał nieruchomość pod wynajem, która dostosuje do produkcji szaf sterowniczych) ma zatrudniać ok. 150 pracowników. Zakład ma powstać z myślą o Przemyśle 4.0. Ten bazuje na Internecie Rzeczy. Komunikacja między maszynami, liniami produkcyjnymi, fabrykami i dostawcami pozwala zaś na zwiększenie efektywności pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA