REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Świat przestał drżeć przed straszakami Putina. Dociska Rosję do ściany i kruszy mit o potędze Kremla

Ogłoszenie przez Władimira Putina mobilizacji uderzy w rosyjską gospodarkę, bo w kamasze pójdzie wielu specjalistów. Kolejnym ciosem będą dodatkowe sankcje, które wstępnie uzgodniła Unia Europejska. Wspólnota chce też wysłać Ukrainie kolejne partie uzbrojenia do obrony przez rosyjskim agresorem.

22.09.2022
14:18
Nowe sankcje na Rosję. Świat przestał drżeć przed straszakami Putina. Dociska Rosję do ściany i kruszy mit o potędze Kremla
REKLAMA

Rozmowy o sankcjach na Rosję odbyły się podczas dorocznego spotkania światowych przywódców w ONZ. Właśnie tam 27 ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE uzgodniło nowe sankcje wymierzone w Rosję, a także kolejne dostawy broni na Ukrainę.

REKLAMA

Putin myślał, że jak wezwie do wojska 300 tys. rezerwistów i kolejny raz zasugeruje możliwy atak atomowy, to świat zadrży w posadach i zacznie się cofać przed kolejnymi żądaniami Moskwy. Mit o rosyjskiej potędze kruszy się z każdym dniem toczonych walk na Ukrainie. Nic więc dziwnego, że reakcja na ostatnie orędzie Putina jest bardzo ostra. I zamiast ustępstw mamy zobaczyć dalsze dociskanie Rosji do ściany. A to za sprawą ósmego pakietu sankcji.

Jest takie powiedzenie w lotnictwie, że przepisy są pisane krwią ofiar katastrof lotniczych. Cóż wszystkie pakiety sankcji są pisane krwią i okrucieństwami, których dopuściła się Rosja - twierdzi estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu, w rozmowie z Reutersem.

Sankcje znowu uderzą w rosyjską gospodarkę

W odpowiedzi na orędzie Putina i ogłoszoną przez niego mobilizację ministrowie dyplomacji 27 krajów członkowskich UE zgodzili się na przygotowanie nowego pakietu sankcji, który będzie nałożony na Rosję. Ustalili też, że trzeba jak najszybciej zwiększyć dostawy broni do Kijowa. 

To jasne, że Putin próbuje zniszczyć Ukrainę - mówi szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

 class="wp-image-1919710"
Fot. Sebastian Indra/MSZ

Ósmy pakiet sankcji ma być wymierzony w bardziej istotne sektory rosyjskiej gospodarki. Coraz większa presja ma być też wymierzona w osoby odpowiedzialne za wojnę na Ukrainie. Wszystko ma być sformalizowane podczas kolejnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE, które zaplanowano na październik.

Dostawy broni i odpowiedzialność prawna Kremla

Unijni ministrowie dyplomacji ustalili też zwiększenie dostaw broni na Ukrainę. Być może w tym celu użyty będzie mechanizm finansowy europejskiego instrumentu pokojowego. Josep Borrell w rozmowie z dziennikarzami nie chciał podawać szczegółów tych ustaleń, stwierdził jedynie, że wierzy w tej sprawie w unijną jednomyślność. Z kolei Urmas Reinsalu opowiada się za deklaracją zobowiązania do odpowiedzialności prawnej ludzi winnych wywołania wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Führerzy [sic!] na Kremlu nie powinni przyjmować za pewnik, że ich odpowiedzialność za ludobójczą wojnę należy traktować łagodnie - twierdzi szef dyplomacji Estonii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA