REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Na polskim rynku mediów będzie Pluralis. Właściciel „Rzepy” dobił targu z nowym inwestorem

Przejęcie 40 proc. akcji wydawcy „Rzeczpospolitej” przez holenderskiego inwestora stało się faktem. Spółka KCI Grzegorza Hajdarowicza poinformowała o finalizacji umowy sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Gremi Media, czyli wydawcy jednego z głównych dzienników w Polsce oraz pokrewnych mediów. Hajdarowicz liczy na podniesienie atrakcyjności treści oraz na wprowadzenie nowych technologii. Obiecuje utrzymanie niezależności od jakichkolwiek nacisków.

07.01.2022
15:49
„Rzeczpospolita” ma nowego udziałowca. Historia zatoczyła koło
REKLAMA

Opiewająca na 97 mln zł umowa z 15 grudnia 2021 o przejęciu kontroli przez Pluralis akcji stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego Gremi Media S.A. i uprawniających do 37,60 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki nie miała dotąd mocy obowiązującej, ale właśnie została sfinalizowana.

REKLAMA

Cieszę się, że pozyskaliśmy silnego i wiarygodnego partnera, jakim jest Pluralis B.V. Współpraca merytoryczna i technologiczna podniesie atrakcyjność oferowanych przez nas treści, a nowe technologie pozwolą szybciej i łatwiej docierać do wartościowych informacji naszym klientom – powiedział Grzegorz Hajdarowicz, główny udziałowiec giełdowej spółki KCI, do której należało dotąd około 85 proc. akcji Gremi Media.

Hajdarowicz podkreśla, że ustalono, że nie tylko sam zachowa pakiet kontrolny w spółce Gremi Media, ale także zostanie utrzymane obecne kierownictwo tej spółki oraz poszczególnych redakcji. Czytelnikom obiecuję rzetelne, wiarygodne i jakościowe dziennikarstwo, wolne od jakichkolwiek nacisków – dodał Grzegorz Hajdarowicz.

Wejście do „Rzeczpospolitej” zagranicznego inwestora to niejako powrót do wieloletniej tradycji, ponieważ już w 1991 roku mniejszościowy pakiet udziałów w gazecie objął francuski magnat prasowy Robert Hersant. Po kilku latach Hersant dokupił brakujące 2 proc. do objęcia pakietu kontrolnego, ale w 1996 roku zmarł, a udziały w „Rzeczpospolitej” od jego spółki odkupił norweski koncern Orkla. Dziesięć lat później Norwegów zastąpili Brytyjczycy ze spółki Mecom.

REKLAMA

W 2011 r. Mecom sprzedał swoje udziały w „Rzeczpospolitej”, a w ich buty wszedł Grzegorz Hajdarowicz, który odkupił także od Skarbu Państwa pozostałe akcje wydawcy tej gazety, spółki Presspublica, stając się jej jedynym właścicielem. Wkrótce Presspublica zmieniła nazwę na Gremi Media, a potem została przekształcona w spółkę akcyjną.

W marcu 2021 roku kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka-matka Gremi Media, czyli KCI S.A., ogłosiła, że rozgląda się za inwestorem w spółce. Wśród zainteresowanych miał być Orlen, który wcześniej kupił gazety lokalne od niemieckiego właściciela Polska Press, a także Grupa Polsat. Najdalej w negocjacjach doszła Wirtualna Polska, ale na początku listopada poinformowała o zakończeniu rozmów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA