REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ruble to już bezwartościowe śmieci. Zobaczcie, co się dzieje w polskich kantorach

Zero złotych, zero groszy – taka jest dzisiaj faktyczna wartość rubla. W części polskich kantorów dokładnie taka kwota widnieje na tablicach elektronicznych, na których wyświetlają się aktualne kursy walut. Rubel stał się oficjalnie kawałkiem bezwartościowego papieru.

01.03.2022
12:46
Ruble to już bezwartościowe śmieci. Zobaczcie, co się dzieje w polskich kantorach
REKLAMA

Od kilku dni kurs rubla leci na łeb na szyję i jest dzisiaj najniższy w historii. W ubiegłym roku wartość jeden rubel był wart w granicach 5-5,5 grosza. Tuż po wybuchu wojny rynek zaczął nim jednak mocno chybotać.

REKLAMA

Przełomowym momentem była lawina sankcji jakie posypały się na Rosję ze strony USA, państw UE i prywatnych firm. Rubel zaliczył wtedy drastyczny zjazd i przez momenty tracił do dolara nawet 30 proc. W zestawieniu z polską walutą wylądował natomiast poniżej granicy czterech groszy.

Pierwszego marca, czyli szóstego dnia inwazji, kurs nieco się uspokoił. Rynek przestaje jednak najwyraźniej wierzyć, że sytuacja gospodarcza Rosji może w najbliższym czasie ulec poprawie, bo kurs rubla wciąż szoruje po dnie. Jeżeli ktoś do tej pory nie zdecydował się na wycieczkę do kantoru w celu wymiany rosyjskiej waluty na jakąkolwiek inną, stabilniejszą opcję, za chwilę może nie mieć już takiej szansy.

Kantory sekują rosyjską walutę

Zajrzałem na strony internetowe kantorów w Warszawie. Wiele z nich rublami już po prostu nie obraca. Kurs zakupu to 0.00 zł.

A kurs sprzedaży? Tu już bywa różnie. Internauci wrzucają zdjęcia m.in. z centrum handlowego Złote Tarasy, na których kantory deklarują, że za pięć groszy mogą ruble sprzedawać.

Ale nie jest to powszechna praktyka. W popularnym warszawskim kantorze zlokalizowanym w wieżowcu Intraco ruble przestały być wymienialną walutą. Podobnie jest w punkcie mieszczącym się w centrum handlowym Arkadia.

REKLAMA
 class="wp-image-1722694"
źr: https://kantor-intraco.pl/kursy

Tym co dzieli kantory jest też stosunek do hrywny. Część placówek zawiesiła obrót ukraińskimi pieniędzmi, choć spadek wartości tych drugich nie był porównywalny z rublem. W ciągu ostatniego miesiąca hrywna straciła do złotówki niecałe 2 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA