REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Duże zmiany w programie Mój Prąd. Więcej pieniędzy i czasu na składanie wniosków

Rząd pochylił się nad czwartą edycją popularnego wśród Polaków programu Mój Prąd i dokonał znaczących modyfikacji ze względu na ciągle rosnące ceny energii elektrycznej. Od połowy grudnia w ramach tego programu będzie można sięgnąć po większe, niż pierwotnie zakładano pieniądze. Czas na złożenie wniosku też wydłużono.

23.11.2022
9:36
program-Moj-Prad-zmiany
REKLAMA

Inflacja coraz mocniej dociska nas do ściany, a spokoju nie gwarantują także rekordowe ceny energii. Chociaż Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, mówi o kolejnej edycji bijącego rekordy popularności wśród Polaków programu Mój Prąd, to tak po prawdzie mamy do czynienia z modyfikacją podstawowych zasad obowiązujących w czwartej odsłonie tej rządowej inicjatywy.

REKLAMA

Patrząc, jak rozwija się fotowoltaika, jak dużym zaufaniem obdarzyli nas prosumenci, jak duży wolumen tej energii dzięki prosumentom trafia do polskiej sieci, zdecydowaliśmy się przygotować kolejną edycję programu Mój Prąd - zapowiada Anna Moskwa.

Program Mój Prąd z większym dofinansowaniem

Co takiego zmieni się w czwartej edycji programu, która ruszyła od 15 kwietnia 2022 r.? Przede wszystkim do dyspozycji beneficjentów od 15 grudnia 2022 r. mają być większe pieniądze – o 2000 zł. W przypadku instalacji fotowoltaicznych będzie można więc po tych korektach uzyskać do 6 tys. zł lub do 7 tys. zł (jeżeli chodzi o przedsięwzięcia z dodatkowymi elementami). Z kolei dla magazynów energii maksymalna kwota dofinansowania urosła dzięki temu do 16 tys. zł.

undefined

Za każdym razem mowa jest o pokryciu do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie. Co istotne: ci, którzy w ramach 4. edycji programu Mój Prąd złożyli już wcześniej stosowne wnioski - nie będą musieli robić tego jeszcze raz. 

Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania - tłumaczy resort klimatu i środowiska.

Dłuższy termin na składanie wniosków

Ale to nie jedyne zmiany, na jakie mogą liczyć beneficjenci czwartej edycji programu Mój Prąd. Nie tylko dorzucono kasy, ale też wydłużono termin na składanie wniosków – do 31 marca 2023 r. Jak czytamy w regulaminie: wniosek składa się wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie na formularzu przeznaczonym do dofinansowania w formie dotacji. 

REKLAMA

Nie należy wysyłać dokumentacji papierowej do NFOŚiGW. Wnioski złożone w formie papierowej będą odrzucane. Nie będą także rozpatrywane wnioski wysłane drogą mailową lub ze skrzynki ePUAP - przestrzega MKiŚ.

Dotychczasowe trzy edycje programu Mój Prąd cieszyły się sporym powodzeniem. Do tej pory wydano w ten sposób 1,8 mld zł i klienci indywidualni złożyli w sumie 444 tys. wniosków. Także dzięki temu produkcja energii ze słońca w Polsce osiągnęła historyczny rekord w pierwszej połowie kwietnia, przekraczając 5 GWh.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA