REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rząd chce uderzyć w tysiące podatników. W internecie zawrzało, Adam Abramowicz mówi nie Polskiemu Ładowi

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców opublikował na stronie internetowej petycję, pod którą zbiera podpisy przeciwko zmianom w podatku liniowym, które rząd planuje wprowadzić w ramach Polskiego Ładu. Tylko w ciągu jednego dnia list podpisało 10 tys. osób.

31.07.2021
14:53
Rząd chce uderzyć w tysiące podatników. W internecie zawrzało, Adam Abramowicz mówi nie Polskiemu Ładowi
REKLAMA

Polski Ład w opinii forsującego go rządu to genialne rozwiązanie, na którym, skorzysta prawie 18 mln Polaków, dla ponad 23 mln zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne, a w kieszeni KAŻDEGO POLAKA (podkreślenie – red.) zostanie więcej pieniędzy. Z tego wynika, że rząd kilka milionów przedsiębiorców i ich rodzin nie uznaje za Polaków.

REKLAMA

W zachwalanie reformy podatkowej aktywnie angażują się premier Morawiecki i wielu jego ministrów, ale wywodzący się z tej samej formacji politycznej Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców właśnie wystąpił przeciwko. Na stronie WWW zamieścił list, w którym poinformował, że zbiera podpisy przeciwko modyfikacji przepisów podatkowych dla przedsiębiorców.

Nie dla zmian w podatku liniowym

Podatek liniowy w praktyce straci sens dla większości obecnie go płacących

– przekonuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

I apeluje o podpisywanie petycji, która zostanie złożona na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rzecznik MŚP protestuje przeciwko wprowadzaniu Polskiego Ładu kosztem 700 tys. polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, rozliczających się podatkiem liniowym.

Adam Abramowicz wskazuje, że planowana przez przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z obecnych 19-28 proc. do prawie o 50 proc. , na dodatek uniemożliwia odliczenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione

– oświadczył rzecznik.

Adam Abramowicz: Należy się temu sprzeciwić

19-proc. podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wprowadzony został blisko 20 lat temu i w opinii Rzecznika MŚP był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu, która pomogła Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Adam Abramowicz podkreśla przejrzystość i prostotę tej formy rozliczania z fiskusem, jej rosnącą z roku na rok popularność, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców, oraz fakt, że korzystał na niej też budżet państwa, bo od chwili wprowadzenia podatku liniowego wpływy do budżetu systematycznie rosły.

REKLAMA

Rzecznik MŚP uważa, że propozycje Polskiego Ładu wprowadzającą proporcjonalną do dochodu składkę zdrowotną, nieodliczalną od podatku, podwyższa obciążenia publiczno-prawne przy tej formie opodatkowania o prawie połowę.

Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie – podsumowuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA