REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

RPP podniosła stopy procentowe. Gwałtowna reakcja złotego

Podwyższenie stóp procentowych zaskoczyło rynki przez Radę Polityki Pieniężnej. Być dlatego złoty zareagował tak żywiołowo. W bardzo szybkim tempie zaczął umacniać się, najwięcej do euro i funta.

06.10.2021
19:54
Stopy procentowe i raty twoich kredytów idą w górę. Złoty szaleje
REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych zarządzona RPP wyniosła 0,4 p.proc. Reakcja złotego była natychmiastowa. Nasza waluta umacniała się o ok. 0,6 do dolara i franka i ponad 1 proc. do euro i funta.

REKLAMA

Po zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, bo większość ekonomistów nie spodziewała się podwyżki, wysokość stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 0,5 proc.
  • stopa lombardowa wzrosła z 0,5 do 1 proc.
  • stopa redyskontowa z 0,11 do 0,51 proc.
  • stopa depozytowa nie została zmieniona i wynosi 0 proc.

Referencyjna stopa procentowa ostatni raz została zmieniona w maja 2020 roku, gdy w reakcji na pandemię została obniżona do 0,1 proc. Podwyżka stóp procentowych ostatni raz miała miejsce w maju 2012 r.

 class="wp-image-1561849"
Źródło: NBP

Podwyżka stóp procentowych to reakcja na rosnącą od miesięcy inflację. Z szybkiego odczytu CPI przedstawionego 1 października przez GUS wynika, że ceny wzrosły we wrześniu o 5,8 proc. Miesiąc wcześniej było to 5,5 proc.

W komunikacie po posiedzeniu NBP podał, że choć jego zdaniem oddziaływanie podaży na inflację wygaśnie w przyszłym roku, to obserwowane w ostatnich miesiącach wzrosty kosztów energii i żywności, mogą nadal podbijać ceny w kolejnych kwartałach.

W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano – podał w komunikacie NBP.

Bank centralny uznał, że powstałoby wtedy ryzyko utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego.

Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w „Założeniach polityki pieniężnej”. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych – skonstatował Narodowy Bank Polski.

Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty zareagował od razu po tym, jak NBP upublicznił informację o podwyższeniu stóp procentowych.

 class="wp-image-1561696"
Kurs złotego do głównych walut. Źródło: Stooq.pl

Przed południem euro kosztowało 4,60, dolar 3,98. Po decyzji RPP było to odpowiednio 4,55 i 3,94 zł.

Około 16.00 euro kosztowało 4,56 zł, dolar 3,96 zł, frank 4,26 zł (maksimum w środę 4,31 zł), a funt 5,36 zł (najwyższy kurs w środę 5,43 zł).

REKLAMA

Pierwsza reakcja na złotym pojawiła się rano po konferencji premiera. Mateusz Morawiecki na przedpołudniowej konferencji prasowej stwierdził, że reakcja NBP na wysoką inflację będzie należyta, a rząd będzie starał się ulżyć gospodarstwom domowym najbardziej dotkniętym przez wzrost cen energii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA