REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Drożyzna bezlitosna dla Polaków, coraz szybciej pustoszy nam portfele. Zobaczcie, co się stało z cenami paliw

Inflacja nie odpuszcza. Z szybkiego odczytu CPI przedstawionego w piątek przez GUS wynika, że ceny wzrosły we wrześniu o 5,8 proc.

01.10.2021
10:34
ceny paliw
REKLAMA

Inflacja we wrześniu po raz kolejny z rzędu poszła w górę i znów znalazła się powyżej prognoz ekonomistów.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc. (wskaźnik cen 105,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,6 proc. (wskaźnik cen 100,6)

– podał GUS w komunikacie.
 class="wp-image-1556461" width="580" height="359"
Źródło: GUS

W sierpniu CPI wyniósł odpowiednio: 5,5 proc. i 0,3 proc.

Inflacja rośnie, ceny paliw pustoszą portfele Polaków

Z udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wstępnych danych wynika, że znowu ton rosnącym cenom nadają paliwa na stacjach i nośniki energii, a także żywność.

 class="wp-image-1556452"
Źródło: GUS

Szacowana inflacja bazowa, czyli wzrost cen towarów i usług najmniej podatnych na wahania, nie przekroczy we wrześniu prawdopodobnie 4 proc., co dla członków Rady Polityki Pieniężnej, mimo rosnącej z miesiąca na miesiąc presji, nadal może być argumentem, by nie podwyższać stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie już 6 października. Pełne dane dotyczące CPI poznamy w połowie miesiąca.

Inflacja cały czas idzie w górę. 5,8 proc. to nie koniec wzrostów

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły o 5,6 proc. rok do roku, a w stosunku do wcześniejszego miesiąca – o 0,3 proc.

To jeszcze nie koniec wzrostów. W październiku czeka nas szóstka z przodu

– zapowiadają ekonomiści mBanku.

W podobnym tonie wypowiadają się ekonomiści Banku Pekao.

REKLAMA

Nadal wysokie ceny paliw na stacjach. Nabiera tempa wzrost cen żywności w ujęciu rocznym. Wyraźnie podrożały nośniki energii. Inflacja bazowa nadal w okolicach 3,9-4,0 proc. rdr. Przed nami dalszy wzrost inflacji w najbliższych miesiącach

– zapowiadają.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA