REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Świat rzucił się na złotego. Liczy, że w tydzień wyciśnie nam walutę jak cytrynę

Złoty tak się ucieszył z tego, że mamy najwyższą inflację do 20 lat, że pogonił we wtorek najważniejsze waluty. W środę rano też radził sobie pierwszorzędnie, szczególnie do franka.

01.09.2021
10:06
Świat rzucił się na złotego. Liczy, że w tydzień wyciśnie nam walutę jak cytrynę
REKLAMA

Kurs euro spadł we wtorek o 0,8 proc. do 4,52 zł, dolar o 0,9 proc. do 3,83 zł. Do franka złoty umocnił się we wtorek o prawie 0,7 proc. Ostatni raz kurs CHFPLN na poziomie 4,18 (najniższy poziom we wtorek) oglądaliśmy na początku lipca.

REKLAMA
 class="wp-image-1525015"
Kurs złotego. Źródło: Stooq.pl

W środę rano do euro i dolara złoty pozostawał mniej więcej na poziomie wtorkowego zamknięcia, za to zachowanie franka szwajcarskiego zdecydowanie odbiegało od tej pary.

CHF od rana dynamicznie się osłabiał, około 9.00 tracąc nawet 0,4 proc., co może oznaczać, że potem może być tylko gorzej.

 class="wp-image-1525018"
Ten zielony to frank szwajcarski. Źródło: Stooq.pl

Jak widać na wykresach z wczoraj, złoty nabrał wigorku dokładnie po opublikowaniu danych o inflacji o godz. 10. GUS podał wtedy, że ceny w sierpniu wzrosły o o 5,4 proc., przebijając medianę prognoz ekonomistów wynoszącą 5,2 proc.

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, wskazał w komentarzu, że wzrost CPI do najwyższego poziomu nasilił spekulacje, że RPP może pójść nawet śladem Węgrów, którzy przy podobnej inflacji zdecydowali się na trzy podwyżki stóp procentowych z rzędu.

Zobaczmy, czy jastrzębiom w RPP, którzy w lipcu zgłaszali wniosek o podwyżkę stóp o 15 p.b. uda się znaleźć przychylną większość. W każdym razie złoty zaczął już rozgrywać potencjalny scenariusz początku cyklu zaostrzenia polityki monetarnej – napisał w komentarzu.

Posiedzenie RPP już za tydzień

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej zbierze się już za tydzień. Czy jest szansa, że podwyższy stopy procentowe? Prezes NBP prof. Adam Glapiński od kilku miesięcy powtarza, że obecny wzrost cen na charakter przejściowy, a inflacja bazowa pozostaje na bezpiecznym poziomie.

W lipcu pojawiały się informacje, że ewentualne zaostrzenie polityki monetarnej mogłoby nastąpić w 2022 r. Jeśli jastrzębie nie znajdą większości i RPP utrzyma takie nastawienie, za tydzień złoty prawdopodobnie straci na wartości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA