REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Szok! LOT wśród najlepszych linii na świecie. A Polacy wolą innego przewoźnika

Klienci i analitycy zaliczyli w tym roku PLL LOT do ścisłej czołówki linii lotniczych na całym świecie. Dla polskiego przewoźnika to ogromne wyróżnienie. Nie przekłada się ono jednak w żaden sposób na pieniądze, a rodzimi pasażerowie z różnych względów wolą zostawiać swoje oszczędności w kieszeni Ryanaira.

14.12.2022
15:14
Szok! LOT wśród najlepszych linii na świecie. A Polacy wolą innego przewoźnika
REKLAMA

Ranking został przygotowany przez firmę AirHelp, która specjalizuje się w załatwianiu klientom linii odszkodowań w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu. Przewoźnicy są oceniani pod kątem trzech kryteriów:

REKLAMA
  • punktualności
  • opinii pasażerów dot. komfortu lotu, jakości obsługi i jedzenia serwowanego na pokładzie
  • szybkości w rozpatrywaniu wniosków o wypłatę odszkodowań

PLL LOT są w ścisłej czołówce

Nasz narodowy przewoźnik znalazł się na dwunastym miejscu na świecie z oceną 7,55/10. LOT szczególnie wysoko został oceniony przez pasażerów, którzy wystawili mu średnią notę 8,16.

Na pierwszym miejscu w wynikiem 8,11 znalazły się linie Quatar Airways. Druga lokata przypadła United Airlines, a trzecia narodowym liniom lotniczym Australii, czyli Qantas.

Pierwszy lowcost w tym rankingu - niemiecki Eurowings - uplasował się na szóstym miejscu. Z przewoźników operujących w naszym regionie przed LOT-em zmieściły się jeszcze linie airBaltic. Z drugiej strony polska linia wyprzedziła m.in. słynne Emirates.

Na krajowym podwórku LOT ustępuje już tylko dość niszowym w naszym kraju Austrian Airlines. Co interesujące, bardzo odległe miejsca zajęły uwielbiane przez Polaków lowcosty - Ryanair i Wizzair. Węgrom dostało się za brak punktualności i trafili na 7. lokatę, Irlandczycy zostali natomiast fatalnie ocenieni pod względem rozpatrywania wniosków o odszkodowanie i zamykają pierwszą dziesiątkę.

Prestiż dla LOT-u, hajs dla Ryanaira

Przedstawiciele narodowego przewoźnika chętnie zamieniliby pewnie pochwały od klientów na pieniądze. Bo tak się składa, że Polacy niby na te lowcosty narzekają, wrzucają w social media przykłady absurdalnych oszczędności z ich strony, ale gdy wybierają przewoźnika, kierują się głównie ceną. A tą niskokosztowe linie wciąż mają najlepszą.

Widać to w statystykach. Według danych Urzedu Lotnictwa Cywilnego w pierwszej połowie 2022 r. Ryanair obsłużył 5,8 mln osób. To niewiele mniej niż dwóch jego największych rywali razem wziętych. Z usług LOT-u skorzystało 3,4 mln pasażerów, a Wizzaira - 3 mln.

REKLAMA

Gorzej poszło polskim lotniskom

Upadek jest tym bardziej bolesny, że jeszcze w 2019 roku (potem ranking nie był prowadzony) radziły sobie naprawdę dobrze. Port im. Lecha Wałęsy w Gdańsku był na piątym miejscu na świecie. Dzisiaj zleciał na 75. lokatę. Warszawskie Okęcie wypadło z pierwszej setki, robiąc skok w tył z 56. na 102 miejsce. W górę poszło za to lotnisko Kraków-Balice, notując awans z 112. na 79. lokatę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA