REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

PKB wzrósł więcej niż się spodziewano. Polska potęgą w UE

GUS delikatnie skorygował dane dotyczące tempa wzrostu PKB w drugim kwartale 2019 r. Zamiast 4,4 mamy 4,5 proc. wzrostu gospodarczego Lepsze od przewidywań ekonomistów okazały się też dane dotyczące inwestycji czy konsumpcji prywatnej.

30.08.2019
10:36
PKB wzrósł więcej niż się spodziewano. Polska potęgą w UE
REKLAMA

Szybkie szacunki za drugi kwartał 2019 r. wskazywały, że PKB urosło nam o 4,4 proc. rok do roku. Był to najsłabszy wynik od 2016 r., ale jednocześnie i tak jeden z najlepszych w Europie.

REKLAMA

Oznacza to, że polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej

— powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szybszy wzrost PKB

Szczegółowe dane dotyczące tempa rozwoju naszej gospodarki GUS podał dopiero 30 sierpnia. Okazało się, że wzrost PKB jest jednak nieznacznie szybszy i wynosi dokładnie 4,5 proc. rok do roku. W porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku (4,7 proc.), wzrost mimo wszystko zmalał.

Dane GUS pokazują też, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 9 proc., konsumpcja prywatna poszła do góry o 4,4 proc., a popyt krajowy - o 4,8 proc. Wszystkie te wskaźniki to filary, na których opiera się w tej chwili polski wzrost gospodarczy.

Tym bardziej pocieszające jest to, że wyniki plasują się powyżej szacunków ekspertów ankietowanych przez PAP Biznes. Ekonomiści spodziewali się, że inwestycje urosły o 8,7 proc., konsumpcja o 4,2, a popyt krajowy o 4,3 proc.

GUS podał także, że inflacja w sierpniu wyniosła 2,8 proc., co oznacza, że była o jedną dziesiątą punktu procentowego niższa niż w lipcu.

PKB a kurs złotego

Dane dotyczące PKB i inflacji w II kwartale 2019 r. pozostaną zapewne bez większego wpływu na kurs złotego. Tak przewidywali przynajmniej przed ich ogłoszeniem ekonomiści z banku Pekao.

REKLAMA

Dane z krajowej gospodarki prawdopodobnie będą neutralne dla kursu, który pozostaje pod dominującym wpływem nie najlepszych nastrojów na rynku globalnym

– czytamy w komentarzu analityków.

A to raczej kiepska informacja dla posiadaczy kredytów we frankach, bo kurs tej waluty w relacji do złotego bije ostatnio rekordy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA