REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Takie wypłaty już w Polsce nie przejdą. Nowy Ład ułatwi donoszenie na szefa i firmę

Wersja Nowego Ładu przyjęta przez Sejm to bat na pracodawców oferujących pracę na czarno. Jeżeli przepisy przejdą w obecnie proponowanym kształcie pracownicy będą mogli bez konsekwencji wsypać swojego szefa.

08.10.2021
17:59
Takie wypłaty już w Polsce nie przejdą. Nowy Ład ułatwi donoszenie na szefa i firmę
REKLAMA

Nowe prawo powinno wejść w życie już niebawem, bo od 1 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zachęci ono pracowników pracujących na czarno do zgłaszania praktyk swoich pracodawców do Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Sprytny zabieg MF

O co chodzi? W tej chwili osoba, która pójdzie do kontrolerów z wieściami o łamaniu przez jego szefa prawa pracy sama dostaje po głowie. W konsekwencji musi bowiem rozliczyć podatek od ukrytych dochodów. Podobnie jest ze składkami ubezpieczeniowymi, oczywiście w części, którą opłaca pracownik.

Zdaniem resortu nie motywuje to zatrudnionych na czarno do ujawniania nieprawidłowości. Właśnie dlatego w gabinetach MF powstał pomysł, by pracownik nie odczuł w żaden sposób efektów zgłoszenia się do PIP. Jak zauważyła w rozmowie z serwisem prawo.pl Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, zwolnienie z podatku będzie miało charakter wsteczny.

Odczuje je za to jego pracodawca

REKLAMA

Przyłapane na łamaniu przepisów firmy będą musiały za każdy miesiąc zatrudniania na czarno doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę (na dzień stwierdzenia naruszenia).

Oprócz tego pracodawca będzie też zobowiązany do opłacenia tej części składki ubezpieczenia, za którą odpowiada jego pracownik.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA