REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Społeczeństwo

Takiego nominału jeszcze w Polsce nie było. NBP wprowadza do obiegu banknot 19-złotowy

10, 20, 50, 100, 200, 500 i... 19 zł? NBP wyemituje kolejny nominał. Z okazji setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych 2 października do obiegu trafi banknot o nominale 19 zł. Banknot jest kolejnym z serii „Niepodległość”.

30.09.2019
19:51
NBP wprowadza nowy nominał. Banknot 19-złotowy trafi do obiegu 2 października
REKLAMA

Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni. Banknot wyprodukowano na podłożu papierowym. Znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w PWPW po odzyskaniu niepodległości. Nowością jest pasek holograficzny umiejscowiony na okienku w podłożu – opisuje NBP.

REKLAMA
Rewers banknotu 19 zł.

W gałązkę wawrzynu wkomponowano zabezpieczenie opracowane przez PWPW – Umbra4Note®. Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK® Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.

Kolekcjonerski dziewiętnastozłotowy banknot można nabyć w oddziałach NBP i na stronie internetowej kolekcjoner.nbp.pl. Tam dostępne są także 10-złotowe monety z innych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jak oświadczył bank centralny, wszystkie one są prawym środkiem płatniczym, czyli można nimi płacić za towary i usługi.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA