REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Emerytury

Ostatnie listy z ZUS-u trafiają do Polaków. Informacja z zakładu wielu przyprawi o ból głowy

9 sierpnia o 8.30 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na Pocztę Polską ostatnią transzę 200 tysięcy kopert z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Jak przekonuje Zakład, ostatnie z listów trafią do adresatów dzisiaj - 14 sierpnia. W środku na kilku kartkach A4 znajduje się przyprawiająca Polaków o ostry ból głowy prognoza przyszłej emerytury. I dlatego powinniśmy ją przeczytać.

14.08.2019
11:08
Listy z ZUS-u. IoSKU zdołuje miliony Polaków
REKLAMA

Teraz najważniejsze, żeby nasi klienci przeczytali list, a nie odłożyli go na bok. Zawiera on bardzo istotne informacje o przyszłości emerytalnej. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc by tą przyszłość starać się kształtować. Ten list ma służyć temu celowi – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

REKLAMA

Dlaczego ZUS tak bardzo na tym zależy? Myślę, że chodzi o to, żeby wszystkim uświadomić, że jeśli nie zaczniemy dodatkowo oszczędzać, to na starość będziemy przymierać głodem. Dlatego IoSKU tak bardzo epatuje hipotetyczną wysokością emerytury, którą zamierza w przyszłości wypłacić nam ZUS.

Co jest w liście z ZUS?

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego pokazuje stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2018 r. Obejmuje zwaloryzowaną wysokość kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r.

We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. oraz wpłacone składki z całego 2018 r. Miniony rok w IoSKU rozbity jest na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Osoby odkładający w ZUS w II filarze (które wycofały się z OFE) dowiedzą się też, ile odłożyli na subkoncie.

Oprócz kwoty ogólnej saldo subkonta oraz kwoty przekazane przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego przedstawione są z wyszczególnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame - zapewnia ZUS.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty wyliczeń. Jeden uwzględnia dalszą pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej już nie będziemy odkładać składek.

Pamiętajmy, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej - podkreśla ZUS.

Wysyłka listów z ZUS zakończona przed czasem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego trzy tygodnie przez wyznaczonym terminem. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia.

REKLAMA

Wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego to jedna z największych, jeżeli nie największa, akcja wysyłkowa w naszym kraju. W sumie ZUS wysłał 18,5 mln listów zawierających informację o środkach zgromadzonych na kontach osób ubezpieczonych w Zakładzie. Ponad 2 mln osób odebrało IoSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy ją przed terminem i to trzy tygodnie przed terminem jest dowodem na pełen profesjonalizm naszej instytucji – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: - Standard instytucji zaufania publicznego, poza bieżącą i bezpośrednią obsługa klientów, budują także tego typu akcje informacyjno-edukacyjne, bo taką właśnie akcją jest wysyłka IoSKU.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA