REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Listy z ZUS-u dotarły do 13 mln Polaków. W kopercie jest budzący grozę IoSKU

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) podaje między innymi prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. I to właśnie ta informacja wyprowadza ludzi z równowagi. Czy na pewno słusznie? ZUS zdradził nam, że listy z danymi o zgromadzonych składkach trafiły już do ok. 13 mln Polaków z 18,5 mln, którzy otrzymają ją pocztą.

31.07.2019
9:39
List z ZUS. Jak czytać pismo z Zakładu?
REKLAMA

Wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) idzie bardzo sprawnie i na pewno zakończymy ją przed terminem – zapewnia Bizblog.pl rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz, który poinformował nas również, że Zakład wysłał już ok. 13 mln listów z zaplanowanych 18,5 mln.

REKLAMA

W sumie informację o stanie kont w ZUS-ie dotrze do 20,5 mln osób.

Przypominamy, że klienci, którzy zarejestrowali się na PUE, Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego będą mieli zwizualizowaną na swoim profilu. Dotyczy to ok. 2 mln klientów - przypomina Zakład.

Co zawiera przesyłka z ZUS?

Na kilka stronach A4 Zakład zamieścił szczegółowe informacje o zgromadzonych w ZUS-ie środkach na przyszłą emeryturę. U góry po prawej stronie na pierwszej kartce listu z ZUS podana jest informacja o łącznej kwocie, jaka wpłynęła na twoje konto w postaci kapitału początkowego i wszystkich składek od 1999 r. do końca 2018 r.

Uwaga! Jeżeli twój kapitał początkowy to 0 zł, a pracowałeś (-aś) przed 1999 rokiem, czym prędzej wystąp o jego ustalenie. Jego wysokość ma wpływ na to, ile dostaniesz w przyszłości emerytury.

Im dłużej pracowałeś (-aś) przed wejściem w życie reformy emerytalnej 20 lat temu, tym kapitał początkowy będzie wyższy. I jeśli go nie uwzględnisz w wyliczaniu świadczenia, tym więcej stracisz.

Dokładny wykaz składek wpłaconych w 2018 r.

Poniżej informacji o stanie twojego rachunku w ZUS znajdziesz wykaz wszystkich składek, jakie wpłynęły na twoje konto w 2018 roku. Możesz dokładnie sprawdzić, ile i od kogo wpłynęło ze składek w danym miesiącu.

W drugim punkcie podane są środki zgromadzone na subkoncie, czyli to, co ubezpieczony odłożył w OFE lub w ZUS, jeśli rozpoczął pracę po 31 stycznia 2014 r., czyli po zniesieniu obowiązku odkładania pieniędzy w otwartych funduszach emerytalnych.

W punkcie trzecim ZUS podał łączną sumę środków zgromadzonych na koncie i subkoncie. Kolejna informacja dotyczy składek należnych i wpłacone przez pracodawcę. Jeśli kwoty różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien.

Ile dostanę emerytury z ZUS?

W punkcie piątym Zakład podaje, ile wyniesie „hipotetyczna (prognozowana) wysokość Twojej emerytury”. Wysokość świadczenia podana jest w czterech wariantach.

  1.  Po przejściu w roku 2019 na podstawie środków zgromadzonych na koncie w ZUS.
  2. po przejściu w wieku lat 60 dla kobiet i 65 w przypadku mężczyzn przy założeniu, że zarabiasz tyle, co do tej pory na podstawie środków zgromadzonych tylko na koncie w ZUS.
  3. Tak jak punkcie 1, ale przy uwzględnieniu pieniędzy odłożonych na koncie i subkoncie.
  4. Tak jak w punkcie drugim, przy uwzględnieniu pieniędzy odłożonych na koncie i subkoncie.

Informacje podane w tym miejscu budzą zwykle grozę wśród ubezpieczonych.

Świadczenie dla 45-letniej kobiety zarabiającej ok. 4500 na rękę w drugim wariancie wynosi niecałe 550 zł, a w czwartym 700 zł. Biorąc pod uwagę pierwszy wariant, a więc przy założeniu, że przechodzimy na garnuszek ZUS-u po osiągnięciu wieku emerytalnego, jest to ok. 1000 zł, a w trzecim niecałe 1300 zł.

REKLAMA

Ale spokojnie. Żadna z podanych w IoSKU wartości nie jest tą, którą dostaniesz po przejściu na emeryturę. ZUS na każdym kroku podkreśla, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają zmiennych, takich choćby jak wzrost albo obniżenie zarobków, do których przecież dochodzi w trakcie kariery zawodowej dość często.

Dalej Zakład Ubezpieczeń Społecznych opisuje, jakie korzyści daje opłacanie składek i na jakie świadczenia możesz liczyć już teraz, czyli zasiłki chorobowy, macierzyński, opiekuńczy wyrównawczy, renty itd.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA