REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Koniec Tesco w Polsce. UOKiK zdecyduje, czy konkurencja może przejąć sklepy od Brytyjczyków

UOKiK skierował do drugiego etapu trzy postępowania w sprawie przejęcia sklepów Tesco przez Kaufland Polska Markety. Sprawa dotyczy lokalizacji w Lublinie, Wrocławiu i Warszawie.

30.10.2019
16:10
Koniec Tesco w Polsce. UOKiK zdecyduje, czy konkurencja może przejąć sklepy od Brytyjczyków
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skupi się na przestrzeniach handlowych Tesco w Lublinie (ul. Orkana 4), Wrocławiu (ul. Długa 37/47) i Warszawie (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41). W sierpniu Kaufland wyraził też chęć przejęcia sklepów w Gdańsku i Krakowie.

REKLAMA

Według informacji, podanych w zgłoszeniu chodzić może o udziały wynoszące łącznie od 20 do 30 proc. na poszczególnych rynkach. Działanie UOKiK opiera się na prawie antymonopolowym, które określa warunki koncentracji przedsiębiorców.

Nie tylko Kaufland jest zainteresowany sklepami Tesco. Leroy Merlin zainteresowany jest powierzchniami w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Gdyni. Jest nawet znana przybliżona data rozpoczęcia sprzedaży - 2021 r.

Zmiana strategii Tesco

Brytyjska marka, która obecna była na polskim rynku od 1995 r., w dwadzieścia lat wybudowała tu blisko 450 sklepów. W ciągu ostatnich dwóch lat podjęto decyzję o zamknięciu 140 z nich. Zostało to spowodowane słabymi wynikami sprzedażowymi na tle innych krajów regionu, natomiast przedstawiciele Tesco wskazywali niehandlowe niedziele jako przyczynę strat.

Obecnie strategia Tesco polega na uszczupleniu 60 największych hipermarketów o jedną trzecią . Sklepy mają być nieduże i łatwo dostępne. Prezes Tesco, odpowiedzialny za Europę Środkową, Matt Simister przekonuje, że ze sklepów nie zniknie lubiana marka odzieżowa F&F czy sezonowe produkty przemysłowe.

Niewykluczone, że Tesco całkowicie zniknie z Polski. Jednym z argumentów jest ryzyko brexitu bez umowy.

Tymczasem na Twitterze brytyjska marka chwali się działaniami charytatywnymi, zmniejszeniem użycia plastiku w formie torebek lub sztućców w restauracjach Bistro oraz sukcesami w walce z marnowaniem żywności.

REKLAMA

Zmiany nie tylko w Polsce

Zmniejszenie hipermarketów Tesco będzie miało miejsce także na Wyspach, gdzie większą popularnością cieszą się pobliskie sklepiki i supermarkety. W Tajlandii zaś planowane jest otwarcie 750 nowych sklepów o niewielkich powierzchniach. Tesco nie przyjęło się w Stanach i Zjednoczonych, skąd zniknęło całkowicie w 2013 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA