REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Każdy kto przyjmie uchodźcę dostanie od państwa gotówkę. Pieniądze będzie można przeznaczyć na jedzenie

Brawo Polacy! - Udało nam się nie dopuścić do katastrofy humanitarnej na granicy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za przyjęcie jego rodaków i oddolne zorganizowanie gigantycznej machiny pomocy.

05.03.2022
10:47
Każdy kto przyjmie uchodźcę dostanie od państwa gotówkę. Pieniądze będzie można przeznaczyć na jedzenie
REKLAMA

Rosja dokonała bestialskiej agresji na Ukrainę. Wojna trwa od zeszłego czwartku. Musimy jednak pamiętać, że najtrudniejsze wciąż przed nami. Przed nami codzienny trud i więcej osób, którym powinniśmy pomóc. W Polsce jest już prawie 800 tys. uchodźców z Ukrainy. Rząd zapewnia, że Polacy, którzy przyjmą uchodźców pod swój dach dostaną pomoc finansową od państwa.

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki, który był gościem programu "Gość Wydarzeń" w Polsacie, podkreślił, że jako Polacy "otwieramy nasze drzwi i serca" dla osób uchodźców wojennych z Ukrainy. - Dziękuję wszystkim za pomoc, którą niosą - powiedział.

40 zł dziennie dla każdego kto przyjmie uchodźcę

Dodał, rząd zaproponował też specjalną ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Chcemy tę pomoc zamienić w pomoc systemową. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę

- zapowiedział premier Morawiecki w Polsacie.

Pieniądze miałyby być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia lub ogrzewania.

Oczywiście uregulujemy też pomoc w sytuacjach bardziej dramatycznych, jak ktoś potrzebuje chociażby leczenia w szpitalu. Zajmiemy się też kwestią regulacji edukacji w szkołach, by ukraińskie dzieci mogły się uczyć razem z polskimi dziećmi

- mówił szef rządu w programie "Gość Wydarzeń.

Jak dodał, "za to wszystko dodatkowo też będzie płaciła Unia Europejska".

Zapytany przez Piotra Witwickiego, czy powstaną ośrodki dla Ukraińców, premier odparł, że "już dzisiaj są ośrodki, do których trafiają ludzie, którzy nie mają gdzie się udać po przybyciu do Polski".

Uchodźców może być jeszcze więcej, dlatego rozmawiamy z naszymi partnerami z innych państw, bo oni chcą nam w tym pomóc

- powiedział premier.

Ukraińcy mogą liczyć na wsparcie Polaków

Polska udziela pomocy humanitarnej Ukrainie od początku kryzysu. Oferujemy wsparcie dla uchodźców oraz dla osób oczekujących na przekroczenie polskiej granicy. Pomoc kierowana jest także na terytorium Ukrainy.

Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej (ERCC) tworzy w Polsce hub logistyczny dla pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich. 

Wojna w Ukrainie. Pomoc Ukrainie

REKLAMA

Polska zapewnia uchodźcom z Ukrainy wszechstronną pomoc logistyczną, operacyjną, finansową i humanitarną. W działanie zaangażowane są władze państwowe i samorządowe oraz tysiące Polek i Polaków.

Solidarna reakcja naszego społeczeństwa spotkała się z międzynarodowym uznaniem. Osoby deklarujące wsparcie i szukające pomocy mogą korzystać z portalu pomagam Ukrainie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA