REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk chce zwolnić nawet połowę załogi Twittera. Jest pozew zbiorowy pracowników

Najpierw wyrzucił z pracy prezesa i innych czołowych menedżerów, a już w piątek mają rozpocząć się masowe zwolnienia szeregowych pracowników – mowa jest nawet o odchudzeniu załogi spółki o połowę. Elon Musk po przejęciu Twittera błyskawicznie zaczął wprowadzać swoje brutalne porządki w firmie i już doczekał się pozwu zbiorowego za złamanie prawa pracy. Fot. NASA HQ photo/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

04.11.2022
12:42
Elon Musk chce zwolnić nawet połowę załogi Twittera. Jest pozew zbiorowy pracowników
REKLAMA

Z maila przekazanego w czwartek załodze Twittera wynika, zwolnienia mają rozpocząć się już w piątek. Dokument ma oczywiście charakter wewnętrzny, ale jego treść szybko wyciekła do mediów, co trudno uznać za choćby odrobinę zaskakujące.

REKLAMA

Pracownicy przejętej przez Elona Muska spółki zostali poinformowani, że w piątek w południe czasu wschodniego, czyli o 17:00 w Polsce, dostaną wiadomość o ich statusie zatrudnienia. Nie wiadomo, ile osób zostanie zwolnionych, ale wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że może chodzić nawet o połowę załogi Twittera, która liczyła 7,5 tys. osób przed nadejściem ery Elona Muska.

Zgodnie z treścią maila, który cytuje CNN, nowy zarząd spółki poinformował pracowników, że jeśli ich status zatrudnienia nie ulegnie zmianie, otrzymają powiadomienie za pośrednictwem twitterowego maila. W innym przypadku powiadomienie z dalszymi krokami przyjdzie na prywatny adres mailowy.

Złowrogą atmosferę masowych zwolnień potęguje zapowiedź firmy, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i systemów Twittera, biura firmy zostaną tymczasowo zamknięte, a dostęp do nich za pomocą identyfikatorów zostanie zawieszony. Autorzy maila z rozbrajającą szczerością przyznali, że cała operacja będzie niezwykle trudnym doświadczeniem dla pracowników.

Pozew zbiorowy

REKLAMA

Zapowiedź masowych zwolnień w Twitterze już spotkała się z ostrą reakcją pracowników, którzy złożyli przeciw Muskowi pozwem zbiorowym za złamanie zapisów federalnego prawa pracy. Chodzi o tak zwany WARN Act, czyli ustawę regulującą zasady zwalniania pracowników, która mówi, że każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 100 osób, musi 60 dni wcześniej pisemnie poinformować o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących co najmniej 50 osób.

Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, dał jasno do zrozumienia, że nie zamierza przestrzegać federalnego prawa pracy – powiedziała CNN Shannon Liss-Riordan, prawniczka, która w imieniu pracowników złożył pozew. Złożyliśmy skargę federalną, by nie dopuścić do sytuacji, w której pracownicy Twittera nieświadome zrzekliby się swoich praw – dodała.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA