REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ten gest Chin pokazuje, że w stosunkach z USA doszło do odwilży

Kiedy kraj, z którym jesteś w konflikcie zaczyna sondować za ile sprzedasz mu jedzenie, wiedz, że coś się dzieje. Wygląda na to, że między Chinami a USA dochodzi do odwilży, bo obie strony wykonują wobec siebie wiele gestów dobrej woli.

13.09.2019
10:34
Ten gest Chin pokazuje, że w stosunkach z USA doszło do odwilży
REKLAMA

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng powiedział, że chińskie firmy zaczęły pytać o ceny amerykańskich produktów rolnych.  

REKLAMA

Mam nadzieję, że obie strony będą się nadal spotykać w połowie drogi i podejmować konkretne działania w celu stworzenia sprzyjających warunków do negocjacji – dodał.

Chiny chcą mięsa

Obserwatorzy odebrali te słowa jednoznacznie – idzie odwilż. Chiny znacznie zmniejszyły zamówienia w sierpniu tego roku. Było to działanie odwetowe związane z nałożeniem przez Donalda Trumpa nowych ceł na eksport z Chin wart 250 mld dolarów.

Do tego momentu wymiana handlowa dot. żywności miała się w najlepsze. W ciągu pierwszych 7 miesięcy import wieprzowiny wzrósł o 51 proc. Chińczycy kupowali amerykańskie mięso mimo wysokich taryf celnych nałożonych przez rząd. Było to efektem wybuchu afrykańskiego pomoru świń, przez który ceny mięsa produkowanego w Państwie Środka poszybowały w górę.

Coraz więcej ustępstw

O poprawie stosunków między USA a Chinami świadczą też wcześniejsze gesty z obu stron. Chińczycy ogłosili zwolnienie z ceł 16 rodzajów amerykańskich produktów w tym leków przeciwnowotworowych, serwatki i mączki rybnej.

REKLAMA

Z drugiej strony Donald Trump poinformował na Twitterze, że odkłada w czasie podwyższenie ceł na produkty importowane z Chin. Pierwotnie mowa była o podniesieniu taryf z 25 do 30 proc. od 1 października. Amerykański prezydent napisał jednak, że w związku z 70. rocznicą utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej, która przypada właśnie na pierwszy dzień października, przełoży termin na 15.

Nie wiadomo jednak, czy finalnie w ogóle dojdzie do ich nałożenia. W połowie września ma dojść do spotkania między chińskimi i amerykańskimi urzędnikami. Obie strony mają rozmawiać na temat wznowienia negocjacji handlowych. Na początku października ta sama kwestia będzie kontynuowana na spotkaniu z udziałem wicepremiera ChRL Liu He, ministra finansów USA Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA do spraw handlu Roberta Lighthizera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA