REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ostatnie dobre wiadomości dla kierowców już poznaliście. Teraz czas na ostre podwyżki cen paliw

Paliwa na polskich stacjach taniały nieprzerwanie od końca czerwca. Ale jak wskazują eksperci rynkowi: to już koniec dobrych wieści dla kierowców. Nie dość, że paliwa nie będą już coraz tańsze, to w dodatku lepiej przygotować się na potężne odbicie cenowe, które może potrwać całą zimę. Za to na rynku ropy mamy do czynienia z umiarkowanym spokojem.

23.09.2022
15:00
ceny-paliw-na-polskich-stacjach
REKLAMA

Pamiętacie, jak benzyna Pb95 kosztowała 7,95 zł za litr, a olej napędowy - 7,92 zł? Tak było przed wakacjami. I chociaż niektórzy na stacjach wypatrywali wtedy 8 zł, to potem byliśmy świadkami ponad dwumiesięcznych zniżek cenowych. Teraz średnie ceny dla benzyny Pb95 wynoszą 6,24 zł za litr i 7,12 zł za diesla. A to oznacza, że w ostatnim tygodniu w pierwszym przypadku cena spadła o kolejne 12 gr a w drugim – o 24 gr. Niestety, to już chyba ostatnie dobre wieści dla kierowców. 

REKLAMA

Biorąc pod uwagę wyhamowanie tempa spadku cen hurtowych w ostatnim tygodniu w związku z osłabieniem złotówki i wzrostem cen produktów gotowych na rynku ARA, do końca września ceny benzyny i diesla na stacjach paliw nie powinny już spadać – twierdzi Rafał Zywert, analityk rynku paliw z Reflex.

Ceny paliw zaczynają marsz w górę

W jeszcze mniej optymistyczny ton uderzają eksperci z serwisu e-petrol. Wskazują na to co się dzieje w ostatnim czasie z cenami hurtowymi paliw. 

Wydaje się, że o optymizm z perspektywy kierowców może być nieco trudniej - paliwa w hurcie bowiem wyraźnie drożeją, co może niestety powodować zmianę w górę na stacyjnych pylonach - przewiduje dr Jakub Bogucki z e-petrol.

W hurcie średnia cena benzyny Pb98 wynosi obecnie 6298 zł za metr sześcienny, a więc o 65 zł więcej niż w poprzedni piątek. W ciągu ostatniego tygodnia o 100 zł podrożała także benzyna 95-oktanowa, diesel o 188 zł. Tym samym eksperci z e-petrol przewidują, że między 26 września i 2 października ceny benzyny 95-oktanowej na większości stacji ulokują się w przedziale 6,19-6,32 zł za litr. W przypadku oleju napędowego tego zakres cenowy ma wynieść między 7,07 a 7,19 zł.

Ropa najtańsza od stycznia

A jak sytuacja wygląda na rynku ropy? Obecnie za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić w okolicach 86-87 dol. Tak tanio ostatni raz było dopiero pod koniec stycznia. 

REKLAMA

Notowaniom surowca ciążą decyzje banków centralnych, które w walce z szalejącą inflacją podnoszą stopy procentowe, pogarszając w ten sposób perspektywy popytu na produkty naftowe – wskazuje przyczynę dr Jakub Bogucki.

Z kolei Rafał Zywert zwraca uwagę, że obecna sytuacja geopolityczna ogranicza potencjał do spadku cen ropy naftowej. Chociaż wydaje się, że w tej perspektywie spadających zapasów ropy, problemów wydobywczych krajów OPEC+ i coraz bardziej mglistej wizji porozumienia nuklearnego z Iranem – rynek podaży ropy nie wygląda zbyt optymistycznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA