REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Górnicy przypomnieli sobie o koronawirusie i odwołali najazd na Warszawę

Mieszkańcy stolicy mogą odetchnąć z ulgą. Najazd górników na Warszawę organizowany przez administratorów konta „Brać Górnicza” został odwołany. Przez... pandemię.

16.05.2020
10:14
Brać-Górnicza-odwołana-manifestacja
REKLAMA

Wydawać by się mogło, że determinacja „Braci Górniczej” w zorganizowaniu wyjazdu górników na manifestację do Warszawy jest nienaruszalna. Nie robiły na nich żadnego wrażenia prośby wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, a też kolejne informacje dotyczące rekordowych zarażań na Śląsku nie zmieniały ich pierwotnych planów. Jeszcze wczoraj, na dzień przed planowaną pikietą, wyjazd potwierdzali.

REKLAMA

Niespodziewanie dla wszystkich „Brać Górnicza” wszystko odwołała. Dlaczego? Oto powody: województwo śląskie stało się w ciągu ostatniego czasu ogniskiem epidemii COVID-19; niebezpieczna jest jazda samochodem w grupach 4-5 osobowych, a także:

Pomimo tego, że większość z nas jest zdrowa lub przechodzi chorobę bezobjawowo, nie możemy narażać całego kraju na nagły wzrost zachorowań w związku z naszą manifestacją.

Brać Górnicza, czyli z dużej chmury mały deszcz

Wczytując się w argumenty, które stoją za odwołaniem najazdu na Warszawę, trudno nie odnieść wrażenia, że są tylko nieudolną próbą wytłumaczenia się z ugaszenia ogniska, które tak się gorliwie przez ostatnie dni samemu rozpalało. Przecież o zarażonych w śląskich kopalniach wiadomo nie od dzisiaj. O zachowywaniu dystansu społecznego wszyscy dookoła bębnią od dwóch miesięcy. I jaki odkrywczy ma związek z planowaną w stolicy manifestacją fakt, że większość z nas jest zdrowa lub przechodzi koronawirusa bezobjawowo?

„Brać Górnicza oficjalnie odwołuje wyjazd. Nie ponosimy odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę pojadą do Warszawy. Jako Brać Górnicza czekamy na plan naprawczy dla górnictwa, który ma być przestawiony przez rządzących do 10 czerwca. Mamy nadzieje, że zwróciliśmy na siebie uwagę rządzących i zdadzą sobie oni sprawę z powagi problemu polskiego przemysłu wydobywczego”

– czytamy na fanapage'u Brać Górnicza.

Górnictwu należy się plan. I powaga

REKLAMA

Od początku inicjatywie organizowania wyjazdu górników do Warszawy 16 maja przeciwni byli związkowcy. Ci z PGG wcześniej podpisali z szefostwem spółki miesięczną umowę na ograniczenia w produkcji i cięcia w pensjach. Administratorzy górniczego fanpage'a dopowiadają w swojej informacji o odwołaniu wyjazdu, że czekają na plan naprawczy największej spółki górniczej w Polsce do 10 czerwca. Czyli powołują się na związkowe porozumienie.

Nie ma cienia wątpliwości, że polskiemu górnictwu, jak i PGG potrzebny jest jakiś plan na przyszłość. Ale patrząc na zamieszanie wywołane facebookowymi planami wyjazdu górników do Warszawy równie dużym deficytem wydaje się być brak powagi u niektórych przedstawicieli branży.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA