REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja

Boom na elektryki? Nie tylko firmy w Polsce będą się o nie bić

Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Jednak w tym roku prognozy ekspertów zakładają, że sprzedaż elektryków w Polsce będzie dużo większa niż dotychczas. Skąd takie wnioski?

10.01.2023
16:50
program-moj-elektryk-nabor
REKLAMA

2023 r. przyniesie istotny wzrost udziału aut zeroemisyjnych w łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych – zakładają eksperci Carsmile.

REKLAMA

Spodziewam się osiągnięcia 5-proc. udziału w łącznej liczbie rejestracji nowych pojazdów w 2023 r. wobec 2,6 proc. w 2022 r. To ambitne założenie. Nie wykluczam, że przy splocie korzystnych okoliczności mógłby to być nawet poziom 7 proc., choć to już byłby ogromny sukces – uważa Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Carsmile zakłada, że sprzedaż wszystkich nowych aut w Polsce spadnie w 2023 r. i wyniesie ok. 450 tys. wobec 482 tys. w 2022 r. Spadki nie będą jednak dotyczyć elektryków, bo ich sprzedaż - zdaniem ekspertów - ma wręcz puchnąć.

Realizacja naszej prognozy oznaczałaby konieczność sprzedaży w 2023 r. ok. 22,5 tys. aut w pełni elektrycznych, co oznaczałoby jej podwojenie względem poprzedniego roku – mówi Michał Knitter.

Polskę czeka boom na elektryki?

Popyt na samochody zeroemisyjne systematycznie zwiększa się w Polsce.

W roku 2022 mieliśmy już jeden miesiąc, że numerem jeden w naszej sprzedaży, liczonej według modeli, było auto elektryczne. Takie sytuacje będą się powtarzać w miarę pojawiania się na rynku promocyjnych ofert zakupu elektryków i presji ze strony marek motoryzacyjnych na sprzedaż pojazdów z napędem zeroemisyjnym – przyznaje wiceprezes Carsmile.

Co powoduje, że eklektyki są coraz bardziej popularne? Z pewnością sporą zachętą są dotacje. Np. według danych PSPA sumaryczna wartość dotacji wypłaconych i „zarezerwowanych” do końca listopada 2022 r. w ramach programu „Mój elektryk” wyniosła 218,5 mln zł, z czego aż 152 mln zł przypadały na leasing i wynajem długoterminowy. Liczba aut, na które już wypłacono dotacje wyniosła natomiast ok. 6 tys. sztuk.

Jak działa program „Mój elektryk”? Oto najważniejsze zasady:

  • przedsiębiorca, który deklaruje przebieg powyżej 15 tys. km rocznie może otrzymać dopłatę np. do wynajmowanego auta w wysokości 27 tys. zł.
  • maksymalna cena brutto samochodu, jaki może być współfinansowany dotacją z programu „Mój elektryk” wynosi 225 tys. zł w przypadku klienta biznesowego, który nie odlicza VAT lub osób fizycznych nieposiadających karty dużej rodziny.
  • W przypadku nabywcy odliczającego 50 proc. VAT od wydatków związanych z samochodem maksymalna cena brutto samochodu wynosi nieco ponad 248, 2 tys. zł, a w przypadku klienta, który odlicza pełny VAT – 276,75 tys. zł.

Czynnikiem stymulującym sprzedaż w 2022 r. był też istotnie niższy koszt ładowania elektryka w warunkach domowych w porównaniu z kosztem tankowania na stacji samochodu z tradycyjnym napędem - przypomina Carsmile.

Będzie kolejka po elektryki?

W 2023 r. popyt na auta elektryczne będzie stymulowany przez zamówienia flotowe - uważają eksperci.

Elektryfikacja flot firmowych jest popularnym i stosunkowo łatwym w realizacji (na tle innych działań pro klimatycznych) sposobem realizacji strategii ESG przez korporacje - wskazuje Carsmile.

Jednak nie tylko biznes będzie zainteresowany elektrykami. Sporo zamówień na pojazdy zeroemisyjne będzie też napływało z administracji publicznej oraz samorządów. Wynika to z Ustawy o elektromobilności i paliwach płynnych, która nakłada obowiązek zelektryfikowania dużej części flot do 2025 r. (50 proc. w przypadku administracji i 30 proc. w przypadku samorządów; dokładnie chodzi o udział aut zeroemisyjnych).

Niestety zakup elektryków nie jest aż taki prosty, jak by się wydawało - na popularne modele są długie terminy oczekiwania. Natomiast posiadacze takich aut też nie mają lekko ze względu na ubogą infrastrukturę w Polsce. W 2022 r. w naszym kraju było ok. 5 tys. ogólnie dostępnych punktów ładowania aut elektrycznych - wynika z danych PSPA. Do 2025 r. ich liczba ma wzrosnąć, według prognoz stowarzyszenia, do 42,1 tysiąca.

REKLAMA

Kiedy pierwszy milion elektryków?

Według symulacji przygotowanej przez Carsmile, jeśli Polska wprowadzi spójny i konsekwentny program wspierania elektromobilności, „pierwszy milion” sprzedanych elektryków ma szansę paść w latach 2030-2032. Jeśli natomiast rynek będzie rósł w sposób naturalny, bez wsparcia regulacyjnego i determinacji po stronie producentów aut, osiągnięcie miliona sprzedanych pojazdów zeroemisyjnych będzie trwało bardzo długo. Przypomnijmy, że od 2035 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz rejestracji aut z tradycyjnym napędem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA