REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Rekordowe bezrobocie w USA. Tak źle nie było nawet podczas wielkiego kryzysu

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14,7 proc. – podało w piątek amerykańskie Bureau of Labour Statistics (BLS). Dane były nieznacznie lepsze od prognoz ekonomistów, ale i tak nigdy w swojej historii Stany Zjednoczone nie doświadczyły tak dużego kryzysu na rynku pracy.

08.05.2020
14:38
Rekordowe bezrobocie w USA
REKLAMA

Komplet danych opublikowanych przez Bureau of Labour Statistics daje najpełniejszy obraz danych dotyczących rynku pracy za oceanem. Piątkowe dane były wyczekiwane z drżeniem serca, bo koronawirus bardzo mocno dał się we znaki całej amerykańskiej gospodarce. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 14,7 proc., a zatrudnienie poza rolnictwem spadło w ciągu ubiegłego miesiąca o 22,5 mln osób. W marcu odpowiednio było to 4,4 proc. oraz 870 tys.

REKLAMA
 class="wp-image-1151351"
Źródło: MacroNext

Co ciekawe, piątkowy raport BLS opatrzył specjalnym dopiskiem.

Gdyby pracowników, którzy zostali zarejestrowani jako zatrudnieni, ale byli tymczasowo nieobecni w pracy z „innych powodów” (np. koronawirus, lockdown itd. – przyp. red), sklasyfikowano jako bezrobotnych, stopa bezrobocia byłaby o prawie 5 punktów procentowych wyższa

– wskazali analitycy Biura Statystyki Pracy.

Bezprecedensowy kryzys na rynku pracy

Kwietniowy raport o zatrudnieniu ujawni bezprecedensową utratę miejsc pracy. Naszym zdaniem liczba miejsc pracy zmniejszyła się w ubiegłym miesiącu o 22 mln

– napisali w swoich prognozach ekonomiści Bank of America.

Konsensus wyliczony na podstawie ankiet przeprowadzonych przez przez Bloomberga wśród ekonomistów zakładał, że w kwietniu ubyło 21,3 mln miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła do 16 proc. z 4,4 proc. w marcu.

Prezes Banku Rezerw Federalnych Minneapolis Neel Kashkari spodziewał się, że oficjalna stopa bezrobocia wyniesie 16-17 proc. Ale zaznaczył, że te dane też nie ukazują pełnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Rzeczywisty odsetek pozostających bez pracy to już prawdopodobnie 23, a może nawet 24 proc. całego amerykańskiego społeczeństwa

– dodał Neel Kashkari.

Amerykański rynek pracy w czasach zarazy

Piątkowe dane Bureau of Labour Statistics zakończyły maraton danych z rynku pracy. W środę raport opublikował niezależny instytut badawczy ADP, a jak co czwartek Departament Pracy podał liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Departament Pracy podał, że w ubiegłym tygodniu liczba osób bez zatrudnienia wzrosła o 3 mln. W ciągu siedmiu tygodni, od kiedy za oceanem wybuchła epidemia koronawirusa, przybyło 33,5 mln bezrobotnych, najwięcej w historii.

REKLAMA

Departament Pracy podał, że w ubiegłym tygodniu liczba osób bez zatrudnienia wzrosła o 3,17 mln, najmniej od początku wybuchu epidemii. Biorąc jednak pod uwagę dane z ostatnich siedmiu tygodni przybyło 33,5 mln bezrobotnych, najwięcej w historii USA.

Łączna liczba utraconych miejsc pracy w kwietniu była ponad dwukrotnie większa niż podczas całej wielkiej recesji

– podsumował w środę szef ADP Research Institute Ahu Yildirmaz.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA