REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

AMD na propsie. Kurs poszybował o 17 proc., bo Intel opóźnił premierę najnowszej generacji chipów

AMD i Intel to dwaj amerykańscy giganci, którzy konkurują na rynku procesorów. Kiedy Intel ogłosił opóźnienia w produkcji procesorów w 7-nanometrowym procesie technologicznym, kurs AMD powędrował ostro w górę. Akcje spółki jeszcze nigdy nie były tak drogie.

25.07.2020
20:45
AMD na propsie. Kurs poszybował o 17 proc., bo Intel opóźnił premierę najnowszej generacji chipów
REKLAMA

Na piątkowym zamknięciu kurs AMD był blisko przebicia granicy 70 dol. To ogromny wzrost, biorąc pod uwagę, że jeszcze 16 marca jedna akcja była wyceniana na 38 dol.

REKLAMA
 class="wp-image-1208438"
Kurs AMD za ostatnie 5 dni.

Rozłożony w czasie wzrost to efekt ciepłego przyjęcia premierowych chipów AMD. Czerwoni wyprzedzają Intela w sekcji premium (wysokowydajne procesory) i układów dla graczy. Niebiescy musieli się również pogodzić z wizerunkową porażką, kiedy na AMD przesiadł się Linus Torvalds, czyli twórca Linuksa.

Piątkowe wzrosty to jednak efekt opóźnień w badaniach i produkcji Intela.

Intel ma za sobą dobry kwartał, ale przyszłość nie wygląda różowo

Intel podzielił się informacjami o przychodach i zyskach, które przebiły oczekiwania analityków. Szef firmy, Bob Swan, poinformował również o planach wdrożenia 7-nanometrowego procesu technologicznego, który pierwotnie miał zadebiutować już w 2021 roku.

Niestety, prace badawcze zostały opóźnione o sześć miesięcy, przez co szybsze procesory ujrzymy dopiero w 2022 roku. Mniejszy proces technologiczny to nie tylko więcej tranzystorów, ale również bardziej energooszczędne układy.

Inwestorzy nie mieli wątpliwości, co zrobić z akcjami

Kurs spadł o 17 proc.

 class="wp-image-1208474"
Kurs Intela za ostatnich 5 dni.

AMD współpracujące z tajwańskim producentem chipów, TSMC, jeszcze w tym roku ma wypuścić 7-nanometrowe procesory. Kolejny skok generacyjny do 5 nm planowany jest na przyszły rok.

Ofensywa AMD widoczna jest również we wzrastających udziałach w rynku

W pierwszym kwartale roku Intel posiadał 65-procentowe udziały choć jeszcze rok wcześniej było to 11 p.p. więcej.

REKLAMA
 class="wp-image-1208459"
Zmiana udziału na rynku procesorów w architekturze x86, źródło Statista.

AMD nie podzieliło się jeszcze z rynkiem wynikami za drugi kwartał roku. Ma to nastąpić 28 lipca. Amerykanie zakończyli pierwszy kwartał 2020 roku ze wzrostem przychodów o 40 proc. (r/r) i dochodem operacyjnym wyższym o 365 proc. (r/r).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA