REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Alternatywa dla mięsa i niemarnowanie jedzenia. Polskie pomysły nagrodzone przez Carrefoura

Po 100 tys. euro – tyle pieniędzy w ramach bezzwrotnego grantu otrzymały cztery polskie startupy: Food Jack, Nielone, KuMin.Sys, oraz Yoush. Fundacja Carrefour wraz z partnerem merytorycznym foodtech.ac wybrała cztery młode, polskie przedsiębiorstwa, które koncentrują się na obniżeniu wpływu żywienia na środowisko.

16.01.2022
8:27
Polskie startupy nagrodzone przez Carrefoura. Obniżają wpływ żywienia na środowisko
REKLAMA

W rozwoju pomoże im bezzwrotny grant (bez udziałów) wynoszący 100 tys. euro. To pierwszy raz, kiedy francuska fundacja wspiera polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Food Jack - roślinna alternatywa dla mięsa na bazie jackfruita

Egzotyczny jackfruit to po polsku chlebowiec, rosnący w Azji Południowej, Południowo-wschodniej i Afryce.

 class="wp-image-1671214"

W 2019 roku Guardian po raz pierwszy opisał jego potencjał, jako zamiennika mięsa. Miąższ owocu przypomina bowiem w wyglądzie i smaku szarpaną wołowinę, a dodatkowo jest bogaty w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze.

 class="wp-image-1671217"

Polski startup wyspecjalizował się w internetowej sprzedaży gotowych do spożycia zestawów z chlebowcem w roli głównej. W przyszłości chce dalej rozwijać się w kierunku zamienników dla mięsa i ryb.

KuMin.Sys - aby HoReCa wiedziała ile jedzenie marnuje

To system do mierzenia ilości, struktury, przyczyn oraz wartości marnowanego jedzenia. Stoi za nim firma konsultingowa Venturis HoReCa, która obecnie wdraża KuMin.Sys w jednym przedszkolu i jednej szkole. Pilotaż ma pomóc w ocenie sytuacji i wprowadzeniu planów naprawczych.

Nielone - białko z soi zamiast mięsa mielonego

Świetna nazwa to niejedyna zaleta Nielonego. Produkty firmy mają nadzieję zastąpić mięso mielone w przygotowaniu np. puplecików w sosie, kotletów mielonych, pierogów, lasagne czy sosu bolognese.

 class="wp-image-1671229"

Grant od Carrefoura ma pozwolić startupowi ulepszenie procesu produkcyjnego w celu zapewnienia dłuższej przydatności do spożycia.

Yoush - roślinny posiłek w 5 minut

Yoush to nic innego jak sproszkowane jedzenie, które po zalaniu wodą i wymieszaniu zamienia się w pełnowartościowy napój. Startup planuje także oferować posiłki w innych gotowych do spożycia formach i wprowadzić je do sprzedaży w sklepach detalicznych.

 class="wp-image-1671226"

Startupy dostają pieniądze i nie muszą dzielić się udziałami

Na dodatek może to być dla nich pierwszy etap współpracy z Carrefourem w przyszłości - np. pod kątem dystrybucji produktów pochodzenia roślinnego w supermarketach na całym świecie.

REKLAMA

 Za decyzją stoi nie tylko potrzeba odpowiedzi na wyzwania przyszłości, lecz także chęć odpowiedzi na oczekiwania coraz więcej ludzi, którzy szukają zdrowych produktów i usług przygotowanych w odpowiedzialny sposób. Bardzo cieszy nas, że młode polskie firmy współdzielą tę wizję i oferują oryginalne, perspektywiczne rozwiązania

– mówi Justyna Orzeł, Wiceprezes Zarządu, Sekretarz Generalny i Dyrektor Zasobów Ludzkich Carrefour Polska.

Carrefour szuka podobnych projektów na całym świecie. Tylko w 2021 roku jego fundacja przeznaczyła 6,75 mln euro na wsparcie 70 projektów w 9 krajach. W Polsce operatorem grantu jest Fundacja Inkubator Przedsiębiorczości (u nas działa pod nazwą Youth Business Poland).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA