REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Bez wizy do USA już od 11 listopada. Polacy dostali prezent na Święto Niepodległości

Już w najbliższy poniedziałek nie będzie nam potrzebna wiza, jeśli wybieramy się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy właśnie przekazała decyzję rządu w Waszyngtonie w tej sprawie.

06.11.2019
11:48
Wizy do USA zniesione od 11 listopada 2019. Polacy dostali prezent na Święto Niepodległości
REKLAMA

Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego

- poinformował Andrzej Duda na stronie Prezydent.pl.
REKLAMA

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

O włączeniu Polski do programu bezwizowego poinformował też w komunikacie prasowym Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał mi, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję pani ambasador za zaangażowanie i za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy

– powiedział Andrzej Duda podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim.

O włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego prezydent Donald Trump poinformował niemal równo miesiąc temu, 4 października.

Na objęcie Polski programem ruchu bezwizowego czekaliśmy od lat. W tym czasie Stany Zjednoczone rozszerzały go na kolejne państwa, dzisiaj do USA bez wiz mogą jeździć obywatele 38 krajów, w tym 23 z Unii Europejskiej.

Są wyjątki

REKLAMA

Zniesienie wiz dla Polaków podjął jako pierwszy w 2008 roku George W. Bush, potem temat był na tapecie u Baracka Obamy. Za każdym razem jednak pojawiał się ów uciążliwy niuans: jak tylko liczba odmów spadnie poniżej 3 proc. składanych wniosków wizowych.

Wymóg posiadania wizy będą mieli też Polacy, którzy jednocześnie legitymują się obywatelstwem Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA