REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polski rynek VC z nowym rekordem. W 2020 inwestycje przekroczyły 2,1 mld zł

Polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime startupy ponad 2 mld zł. W czołówce znalazły się inwestycje w ICEYE (331 mln zł), Brainly (302 mln zł) oraz Booksy (266 mln zł).

28.01.2021
11:01
Polski rynek VC z nowym rekordem. W 2020 inwestycje przekroczyły 2,1 mld zł
REKLAMA

To właśnie te trzy megarundy napędzały wzrost rodzimego rynku. Co jednak ciekawe, nawet po ich odjęciu pozostajemy na poziomie sprzed całego ubiegłego roku.

REKLAMA
 class="wp-image-1346815"
Zrzut ekranu z raportu PFR Ventures i Inovo.

W stosunku do ubiegłego roku jesteśmy 70 proc. na plusie.

I to pomimo pandemii.

Nasz lokalny ekosystem, jak i sektor technologiczny ogółem, są liczącym się elementem gospodarki niejednokrotnie odpornym na sytuację makroekonomiczną

– komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners

Raport PFR pokazuje, że mediana wartości transakcji utrzymuje się na poziomie około 1 mln zł, co wynika z mnogości transakcji preseed i seed, a także ticketu inwestycyjnego funduszy z programów NCBR. Średnia wielkość transakcji oscylowała zaś w granicach 4 mln zł.

83 proc zainwestowanych środków to kapitał publiczno-prywatny

Inwestycje z funduszy PFR Ventures zapewniły 28 proc. kapitału dla startupów. z 310 transakcji miały swój udział w 74. Z kolei fundusze NCBiR były zaangażowane w 146 transakcji, zwykle na wcześniejszej fazie rozwoju.

Wśród zagranicznych graczy rządzą amerykańskie fundusze. Na drugim miejscu są Brytyjczycy, którzy dołożyli 1/5 środków pochodzących z zagranicy.

To bardzo dobry znak dla polskich startupów, które będą mogły otrzymać większe wsparcie od obecnych udziałowców przy pozyskiwaniu kapitału za granicą w ramach kolejnych rund finansowania.

- mówi Andrzej Daniluk, analityk w PFR Ventures.
 class="wp-image-1346950"

Co 4 spółka zajmuje się rozwijaniem innowacji w obszarze zdrowia

Kolejne miejsca zajęły rozwiązania dla korporacji (Enterprise Software) oraz FinTech.

REKLAMA

Nie jest jasne, jak COVID-19 wpłynął na finansowanie tych projektów bo znaczna ich część rozwijała się jeszcze przed epidemią i już wtedy przyciągała zainteresowanie inwestorów. Choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, wiele start-upów z branży healthtech przeżywa boom. Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji

– Eliza Kruczkowska, dyrektor departamentu rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.
 class="wp-image-1346953"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA