REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Rząd zwołał nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego

Rosja zakręciła kurek z gazem płynący w ramach kontraktu jamalskiego. Ze strony rosyjskiej nie żadnego komunikatu w tej sprawie, ale polski rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

26.04.2022
17:32
Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Rząd zwołał nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego
REKLAMA

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. W resorcie klimatu zebrał się sztab kryzysowy – dowiedział się nieoficjalnie Onet.

REKLAMA

Informację najpierw o znacznym zmniejszeniu przesyłu gazu, a następnie o jego wstrzymaniu we wtorek, udało się potwierdzić nieoficjalnie zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG).

Strona rosyjska nie wydała jak do tej pory żadnego komunikatu w tej sprawie. Nie wiadomo więc czy to spełnienie ultimatum, jakim groził niedawno Władimir Putin.

Rosja zmienia zasady gry i chce ruble za gaz

Aby kupować rosyjski gaz, trzeba otworzyć konta w rublach w rosyjskich bankach. Jeśli takie płatności nie będą dokonywane, uznamy to za niewywiązanie się klienta z jego zobowiązań – stwierdził kilka tygodni temu Putin, który bardzo chce pokazać, że nie dość, ze zachodnie sankcje nie robią na nim żadnego wrażenia, to dodatkowo on też potrafi ugryźć tak żeby zabolało. O sprawie pisał kilka dni temu Michał.

Prezydent Rosji zgodnie ze swoją zapowiedzią podpisał już w tej sprawie stosowny dekret.

Na jego mocy europejscy nabywcy płaciliby w walutach obcych, a następnie upoważniali Gazprombank do przeliczania tych pieniędzy na ruble, które następnie byłyby wykorzystywane do formalnego zakupu gazu.

Rząd: bierzemy pod uwagę różne scenariusze

W miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie.

REKLAMA

Onet dodaje, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i operator przesyłu gazu Gaz-System informowały w piątek, że dostawy gazu do polskich odbiorców były dotychczas realizowane zgodnie z zamówieniami.

Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System

- podają spółki w komunikacie przesłanym do serwisu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA