REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polski startup idzie jak burza. Dostali miliony na rozwój

Rynek zdecentralizowanych finansów wycenia się na 200 mln dol. Polski startup RedStone już teraz wspiera 100 aplikacji, co przyciągnęło do niego inwestorów. W sumie wyłożyli oni 88 mln zł na rozwój projektu.

08.07.2024
6:51
Polski startup idzie jak burza. Dostali miliony na rozwój
REKLAMA

RedStone dostarcza informacje z zewnętrznych źródeł do aplikacji opartych o blockchain. Zajmuje się tym infrastruktura wyroczni (Oracles), które są fundamentalne dla funkcjonowania wielu aplikacji i protokołów DeFi (zdecentralizowanych finansów), a w szczególności smart contracts.

REKLAMA

Dlaczego wyrocznie są tak ważne?

Weźmy na przykład infrastrukturę bitcoina. Zapisane są w niej informacje o transferach pieniężnych i stanie posiadania. Satoshi Nakamoto nie zaplanował wykorzystania kursów walut, czy cen innych aktywów, jak złoto czy kryptowaluty oparte o inne sieci, jak Ethereum.

Powyższy brak jest tym dotkliwszy właśnie w kontekście Ethereum. Na sieci tej kryptowaluty funkcjonują smart kontrakty, które potrzebują dodatkowych informacji, aby działać poprawnie. 

Dostarczamy dane głównie o kursach walut i cenach aktywów, ale w przyszłości mogą to być informacje o temperaturze odnotowanej w Warszawie czy o wynikach meczów rozgrywanych podczas Mistrzostw Europy. Nasz system ma potencjał, by stać się jednym z fundamentów nowej ery ekonomii cyfrowej i pełnić w nim taką rolę, jaką w tradycyjnych finansach pełnią agencje informacyjne – mówi Jakub Wojciechowski, współzałożyciel i CEO RedStone.

Czytaj więcej o polskich firmach:

Wojciechowski zaczął prace nad rozwiązaniem przed czteroma laty. Wcześniej był deweloperem blockchain w Londynie, gdzie również rozwijał własny biznes. Po roku dołączył do niego Marcin Kaźmierczak, a od stycznia 2023 roku RedStone zaczął być komercyjnie wdrażany przez klientów.

Wyrocznie są jednym z fundamentów zdecentralizowanych systemów, a ich znaczenie będzie rosnąć, w miarę ze wzrostem dostępności aplikacji Web3 w mainstreamie – mówi Michael Arrington, inwestor w RedStone.

 class="wp-image-2510851"
Założyciele RedSone: Jakub Wojciechowski (po lewej), Marcin Kaźmierczak.

60 mln zł od inwestorów na rozwój

RedStone właśnie zamknął rundę A, której przewodził fundusz Arrington Capital, założony przez twórcę serwisów TechCrunch oraz Crunchbase. Dołączyły do niego fundusze krypto, m.in.: White Star Capital, Kraken Ventures, Huobi (HTX) Ventures, Protagonist, SevenX, IOSG Ventures, Spartan Capital, Amber Group.

Zbudowaliśmy w Polsce produkt, który jest w czołowej trójce graczy na rynku blockchain Oracles i ma szansę stać się globalnym numerem jeden. Zamierzamy dalej utrzymywać najważniejsze kompetencje lokalnie, ponieważ nie brakuje tu niesamowicie zdolnych i ambitnych osób. Widzimy w Polsce olbrzymi potencjał do tego, by stała się jednym z ważniejszych centrów rozwoju technologii opartych o blockchain i chcemy mieć w tym aktywny udział, zatrudniając polskich deweloperów oraz osoby rozwijające biznes mówi Marcin Kaźmierczak, współzałożyciel i COO RedStone.

REKLAMA

Kaźmierczak podkreśla koncentrację na rekrutacji. To właśnie na nią firma przeznaczy zgromadzone środki, chcąc dalej rozwijać produkt, ale i relacje biznesowe. Obecnie firma zatrudnia 20 osób.

To już druga runda dla RedStone. We wcześniej - zalążkowej rundzie - startup pozyskał ponad 28 mln zł (7 mln dol.), m.in. od funduszy Lemniscap, Blockchain Capital i Coinbase Ventures.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA