REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Programistów z Polski zatrudnią natychmiast, płacą 40 tys. zł miesięcznie. Oto najpopularniejsza specjalizacja

Minimum co piąty pracownik IT w Europie Środkowo-Wschodniej specjalizuje się w backendzie, a w przypadku Czech nawet co trzeci. Najlepiej wykształceni są Polacy i Ukraińcy – wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs.

06.10.2021
13:17
praca it backend
REKLAMA

No Fluff Jobs przeprowadził badanie na ponad czterech tysiącach specjalistów IT z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wynik: najpopularniejszą kategorią w regionie jest backend. Specjaliści, odpowiedzialni za silnik aplikacji i witryny, stanowią w Polsce stanowią 20,2 proc. wszystkich specjalistów IT, na Słowacji 22,6 proc., Węgrzech 22 proc. i Ukrainie 21,6 proc. Największym ich udziałem mogą pochwalić się Czechy – 30,7 proc. 

REKLAMA

Za backendem uplasowali się specjalizujący się w fullstacku (programiści odpowiedzialni i za backend, i frontend, czyli warstwę widoczną dla użytkownika). Tę kategorię wskazało 21,4 proc. Węgrów, 20 proc. Słowaków, 14,7 proc. Czechów i 12,2 proc. Polaków. Jedynie na Ukrainie fullstack znalazł się na trzeciej pozycji (9,6 proc.), ustępując miejsca frontendowi (13,6 proc.). Dla Czechów (11,2 proc.), Słowaków (12,5 proc.) i Węgrów (9,6 proc.) frontend jest trzecią najpopularniejszą kategorią. W Polsce na najniższym stopniu podium uplasował się testing (8,8 proc.), a frontend (8 proc.) uplasował się zaraz za nim.

 class="wp-image-1561378"

Testing jest mocną kategorią w Polsce, choć zauważalne jest tu jeszcze inne zjawisko. Polska jest jedynym z badanych krajów, gdzie zaraz za wspomnianą „żelazną czwórką IT” znajdziemy nie adminów jak w innych krajach, lecz dwie inne, silniej reprezentowane specjalizacje: Project Management i IT Support – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Najlepiej wykształconych programistów ma Polska i Ukraina

Z badania No Fluff Jobs wynika, że studia wyższe ukończyło blisko 80 proc. specjalistów z IT i ponad 80 proc. pracujących w branży Ukraińców. W przypadku Słowaków i Węgrów, dyplom wyższej uczelni posiada kolejno 65,8 i 77,2 proc., a w Czechach 55,2 proc. (44 proc. z nich ukończyło edukację na poziomie podstawowym lub średnim).

 class="wp-image-1561381"

Jeśli chodzi o poziom doświadczenia, wśród biorących udział w badaniu krajów, największy odsetek seniorów i ekspertów odnotowano na Węgrzech (43,3 proc.). Słowacja przoduje pod względem liczby midów (36,5 proc.), a Ukraina reprezentuje najniższy w regionie odsetek specjalistów IT na stanowiskach juniorskich, z najmniejszym doświadczeniem w branży. W Polsce zdecydowanie przeważają midzi (31,4 proc.) – seniorzy stanowią 22,1 proc., a juniorzy 21,6 proc. 

Największą grupę stanowią pracownicy w wieku 24-30 lat. W Czechach, na Słowacji i Ukrainie jest ich kolejno 49,7, 48,5 i 38,5 proc. W Polsce i na Węgrzech odpowiednio 51 i 51,1 proc.

 class="wp-image-1561375"

U naszych bratanków nie znajdziemy zbyt wielu specjalistów z branży poniżej 24. roku życia (9 proc.), podczas gdy w każdym z pozostałych krajów odsetek ten wynosi ponad 20 proc.

 class="wp-image-1561390"

Ile zarabiają programiści? Jak się okazuje, pensja w wysokości 40 tys. zł w IT niewielu już dziwi, zwłaszcza że o pracowników IT z Polski upominają się firmy z całego świata.

Programistę z Polski zatrudnię zaraz

Bardzo ciekawiło nas, jak na tle naszych sąsiadów wygląda polski rynek IT, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić badanie, które pozwoli nam spojrzeć na sytuację w naszym kraju z szerszej perspektywy – tłumaczy Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

 class="wp-image-1561387"

Okazało się, że w Polsce dużą grupę pracowników IT stanowią osoby ze średnim doświadczeniem w branży, którzy już niebawem zasilą grupę seniorów.

REKLAMA

Sektor IT w Polsce rozwija się dynamicznie i drzemie w nim ogromny potencjał, który dostrzegają firmy z całego świata – zauważa Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Specjaliści z Europy Środkowej są chętnie rekrutowani przez firmy Zachodu, a także z USA. Dlatego zdaniem Tomasza Bujoka warto zapewnić im odpowiednie warunki, tak by chcieli świadczyć swoje usługi dla firm w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA