REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Nauka

Roboty przemysłowe i sztuczna inteligencja w Poznaniu. Europejski Tydzień Robotyki

Średnia roczna sprzedaż robotów przemysłowych w latach 2000-2022 wzrośnie w Europie o 14 proc. Takie są szacunki Międzynarodowej Federacji Robotyki. Ta fala nie ominie Polski. Być może dlatego Poznań, jako pierwsze miasto w naszym kraju, będzie gospodarzem Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki 2019.

27.10.2019
12:58
Poznań-Europejski-Tydzień-Robotyki-listopad
REKLAMA

Branża robotyki przemysłowej w Polsce od 2013 r. ma się coraz lepiej. Poprzedni rok zakończył się ze wzrostem na poziomie 36 proc.

REKLAMA

Owszem, daleko nam ciągle np. do Chin, gdzie, jak komentuje Krzysztof Kamiński, prezes Grupy Alnea, przybywa 140 tys. robotów rocznie. Ale europejskim trendom nie będziemy się opierać. Międzynarodowa Federacja Robotyki przewiduje, że sprzedaż robotów przemysłowych w okresie 2020-2022 wzrośnie na Starym Kontynencie o 14 proc. 

Najważniejsze zmiany na rynku robotyki i sztucznej inteligencji czekają nas dopiero w przyszłości. Obserwując sukcesy młodych polskich inżynierów i dokonania studentów, można oczekiwać, że właśnie to pokolenie będzie siłą napędową do rozwoju robotyzacji w Polsce

przekonuje dr inż. Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej.

Poznań gospodarzem Europejskiego Tygodnia Robotyki

O tym, że to temat jak najbardziej nad Wisłą aktualny świadczy chociażby to, że stolica Wielkopolski będzie już od 14 do 16 listopada centrum europejskiej dyskusji o robotyce i sztucznej inteligencji. Dr inż. Krzysztof Walas jest koordynatorem Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu. Oprócz branżowych dyskusji w gronie ekspertów organizatorzy przygotowują także otwartą dla odwiedzających strefę wystawców z mnóstwem atrakcji dla pasjonatów nauki w każdym wieku. 

Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji. Jeden z paneli tematycznych nosi tytuł „Women in Robotics”, a zaproszenie do udziału w nim przyjęły już przedstawicielki tej branży m.in. ze Szwajcarii, Finlandii, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Rumunii, Serbii i Polski

– tłumaczy dr inż. Krzysztof Walas.
 class="wp-image-1002559"
Poznań będzie stolicą Europejskiego Tygodnia Robotyki.

Nie zabraknie też polskich robotów marsjańskich

Od 15 do 16 zaplanowano strefę otwartą dla publiczności. Będzie można zobaczyć m.in. najnowsze konstrukcje z obszaru robotyki przemysłowej, roboty kroczące oraz humanoidalne, które docelowo mają służyć np. do opieki nad osobami starszymi czy obsługi klientów.

Na takim wydarzeniu nie mogło też zabraknąć polskich studentów, których konstrukcje np. łazików marsjańskich, czy baz na Czerwonej Planecie zdobywają laury na całym świecie. Przypomnijmy tylko ostatni sukces dwóch ekip z Politechniki Wrocławskiej. Jednej projekt "Twadowsky" uplasował się na 2. miejscu prestiżowego konkursu Mars Colony Prize. Na 5. lokacie tę zaciętą rywalizację zakończyli autorzy bazy "Ideacity". 

REKLAMA

Centralne wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Współorganizatorami są: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna.

Cykl wydarzeń odbywających się na całym kontynencie pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki organizowany jest od 2011 roku przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA