REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Smutek powoli ulatnia się z polskich fabryk. Najnowsze dane były o wiele lepsze niż się spodziewano

Sytuacja polskich firm przemysłowych powoli się stabilizuje. Do ożywienia – jak wynika z badań S&P Global Market Intelligence – jeszcze trochę brakuje, ale nastroje są najlepsze od wielu miesięcy. Na faktyczną poprawę poczekamy jednak jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

01.03.2023
10:39
wegiel-metan-klimat
REKLAMA

PMI Polskiego Przemysłu wzrósł ze styczniowego poziomu 47,5 do 48,5 pkt. w lutym – podał w środę S&P Global Market Intelligence. Odczyt był wyraźnie lepszy od oczekiwań, które zakładały minimalny wzrost do 47,8 pkt.

REKLAMA

Dla przypomnienia: poziom 50 punktów w badaniu przyjęto jako neutralny. Niższy odczyt oznacza pogorszenie koniunktury, wyższy – ożywienie.

 class="wp-image-2057674"

Jak zauważają w komunikacie autorzy badania, warunki w polskim sektorze wytwórczym ponownie się pogorszyły.

Produkcja i nowe zamówienia spadły w stosunku do stycznia, ale jak podkreślają autorzy badania, spadki były najwolniejsze od maja 2022 r. – zaznaczają.

Sytuacja w polskich firmach przemysłowych powoli się stabilizuje

Ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith w komentarzu do wyników badań dla polskiego przemysłu napisał, że najnowsze odczyty wskaźników, składające się na główny indeks PMI, dają nadzieję na to, że sytuacja w polskim przemyśle zmierza ku stabilizacji.

Zarówno nowe zamówienia, jak i produkcja nadal spadały, ale w wolniejszym tempie, a inflacja kosztowa, która była kluczowym elementem spowolnienia gospodarczego, spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch i pół roku – wskazuje Paul Smith.

Jego zdaniem miało to wpływ na poprawę nastrojów, bo optymizm biznesowy był największy od dziesięciu miesięcy. Z drugiej jednak strony Smith wskazuje, że przedsiębiorcy nadal są ostrożni, a w to w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami sprawiło, że spadki aktywność zakupowa i zatrudnienie w polskich fabrykach znowu przyspieszyły.

Polski Instytut Ekonomiczny, wskazuje, że na tle strefy euro sytuacja polskiego przemysłu wygląda coraz lepiej.

Na Zachodzie przedsiębiorcy raportowali w lutym pogorszenie ocen aktywności. Niemniej zarówno w Polsce, jak i Europie Zachodniej indeksy są bliskie bariery 50 pkt., która sygnalizować ma wzrost gospodarczy – wskazuje PIE w komentarzu.

Wzrost cen producenckich wyhamował

Instytut zaznacza jednak, że badania GUS wskazują, że w najbliższych miesiącach sytuacja w przemyśle wciąż będzie słaba.

Ocena bieżącej sytuacji przedsiębiorstw spadła z -12,1 do -13 pkt. Wyraźnie poprawiają się jednak prognozy na kolejne trzy miesiące – indeks obrazujący oceny przyszłej aktywności gospodarczej poprawił się z -24,3 do -15 pkt, a prognozy portfela zamówień z -18,6 do -7,7 – wskazuje.

 class="wp-image-2057677"
REKLAMA

PIE zauważa, że widać mniejsze niedobory surowców, poprawia się sytuacja, jeśli chodzi o wzrost kosztów, bo coraz mniej przedsiębiorstw raportuje gotowość do podwyżek – prognozy wzrostu cen są na najniższym poziomie od września 2021 roku.

Indeks cen w produkcji przemysłowej PPI spada. Mniejsza presja inflacyjna przełoży się na bardziej stabilne wyniki firm. Mniejsza inflacja będzie też sprzyjać poprawie aktywności gospodarczej w Europie – wyrokuje PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA