REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Robią mielone z roślin. Teraz wprowadzają gyrosa i eksperymentują z grzybami

Rok temu zaczynali ze sprzedażą w kilku lokalnych sklepach. Dziś ich Nielone (roślinny zamiennik mięsa mielonego) znajdziemy w kilkudziesięciu sklepach, m.in. Carrefoura. "Cel: zaoferować konsumentom smaczne i zdrowe roślinne jedzenie, które nie szkodzi planecie", mówią założyciele.

04.09.2022
12:00
Robią mielone z roślin. Teraz wprowadzają gyrosa i eksperymentują z grzybami
REKLAMA

Andy Staniek i Martyna Polak, założyciele Planeat, zaczynali w biznesie restauracyjnym. Prowadzili wegetariańskie i wegańskie lokale w Poznaniu.

REKLAMA

Cieszyły się powodzeniem, były rentowne

- mówi Martyna, która samodzielnie eksperymentowała z roślinnymi zamiennikami mięsa.

Przed dwoma laty eksperymenty przerodziły się w biznes. Powstał Nielone - startup, który za cel postawił sobie zmianę nawyków żywieniowych ludzi.

Produkując samodzielnie roślinne alternatywy dla mięsa, możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców: innych restauratorów oraz bezpośrednio do klientów indywidualnych - dodaje Martyna Staniek.

Dziś produkty Nielone znajdziemy w kilkudziesięciu polskich sklepach i restauracjach

To m.in. wybrane sklepy Carrefour i Carrefour BIO czy warszawska sieć Owoce i Warzywa. Na półkach należy jednak szukać marki Planeat, która zdecydowanie lepiej nadaje się na rynki zagraniczne. Pod jej parasolem znajdziemy roślinne mielone (Nielone). To surowy zamiennik mielonego mięsa, który można wykorzystać przy przygotowywaniu pulpetów, kotletów mielonych, pierogów, lasagne, czy sosu bolognese. Startup wciąż rozszerza jednak portfolio produktów.

Mamy otwarte głowy i ciągle szukamy jeszcze lepszych rozwiązań niż te, które wykorzystujemy dzisiaj. Mogę zdradzić, że w obszarze naszych zainteresowań są na pewno grzyby - zdradza Martyna.

Niedawno ofertę wzbogacił gyros na bazie białka grochu. Wszystkie produkty mają cieszyć się coraz większym powodzeniem. W drugim kwartale 2022 roku sprzedaż spółki wzrosła o 1406 proc. w porównaniu z Q2 2021.

Moce produkcyjne startupu wynoszą 6 ton miesięcznie. Są one realizowane rękoma czterech osób, które Planeat pracują w pełnym wymiarze godzin. Startup posiada również szersze grono współpracowników.

 class="wp-image-1671229"

Inwestorzy widzą potencjał w roślinnym mięsie

Dotychczas założyciele rozwijali Planeat przede wszystkim ze środków własnych. Firmę "przyspieszał" akcelerator foodtech.ac, a pod koniec zeszłego roku otrzymała ona grant od Fundacji Carrefoura.

 Za decyzją stoi nie tylko potrzeba odpowiedzi na wyzwania przyszłości, lecz także chęć odpowiedzi na oczekiwania coraz więcej ludzi, którzy szukają zdrowych produktów i usług przygotowanych w odpowiedzialny sposób. Bardzo cieszy nas, że młode polskie firmy współdzielą tę wizję i oferują oryginalne, perspektywiczne rozwiązania– mówi Justyna Orzeł, Wiceprezes Zarządu, Sekretarz Generalny i Dyrektor Zasobów Ludzkich Carrefour Polska.

Pieniądze miały wówczas pozwolić na ulepszenie procesu produkcyjnego w celu zapewnienia dłuższej przydatności do spożycia. Teraz startupowi udało się zebrać znacznie większe wsparcie.

 class="wp-image-1901056"
Andy Staniek i Martyna Polak, założyciele Planeat

1,1 mln zł od aniołów biznesu

Są nimi m.in. opolskie firmy PRO 3 oraz Atlantis Deweloper. Ich środki mają pozwolić na pracę na większej skali z nowymi mocami produkcyjnymi. Startup ma się wzbogacić np. o techników żywności. Wszystko to ma pomóc Planeat w wypracowaniu rynkowej niszy wśród globalnych konkurentów, jak Beyond Meat.

REKLAMA

Rosnące zainteresowanie konsumentów takimi produktami sprawia, że odejście od hodowania zwierząt na przemysłową produkcję mięsa to nie jest tylko konieczność wymuszona zmianami klimatycznymi, ale też opłacalny biznes - opisuje Martyna.

Beyond Meat cieszy jednak coraz mniejszą sympatią inwestorów. Od początku roku kurs akcji amerykańskiej spółki spadł o 40 proc. Wciąż jednak jest to gigantyczna spółka o kapitalizacji 1,56 mld dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA