REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Dobra wiadomość: nie jest tak źle jak w Niemczech. Zła: nasz przemysł dołuje już od prawie roku

Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł marcu miesiąc do miesiąca, co oznacza pogorszenie nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Wskaźnik już od niemal roku utrzymuje się poniżej neutralnej granicy 50 pkt.

03.04.2023
11:40
Dobra wiadomość: nie jest tak źle jak w Niemczech. Zła: nasz przemysł dołuje już od prawie roku
REKLAMA

PMI w marcu obniżył się do 48,3 z 48,5 pkt. w lutym, sygnalizując nieco szybsze pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym w porównaniu z ubiegłym miesiącem – podał w poniedziałek S&P Global.

REKLAMA

Indeks PMI obrazuje kondycję sektora wytwórczego i kalkulowany jest na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Poniżej neutralnego progu 50 pkt. utrzymuje się już od jedenastu miesięcy.

Inflacja nieco odpuściła

Nadzieje na to, że warunki w polskim sektorze wytwórczym ustabilizują się zostały w marcu rozwiane – skwitował cytowany w komunikacie ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith.

Jednak ekspert S&P Global Market Intelligence odnotował, że na froncie walki z inflacją pojawia się coraz więcej pozytywnych informacji.

 class="wp-image-2092357"

Koszty produkcji rosły najwolniej od połowy 2020 r., co przełożyło się na poprawę nastrojów wśród ankietowanych firmy. Mimo że przedsiębiorcy zachowali ostrożność co do zatrudniania i rekrutacji, optymizm biznesowy wzrósł w marcu do najwyższego poziomu od lutego 2022 r. – napisał w komentarzu Smith.

Lepsze nastroje wśród przedsiębiorców

Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych zwraca uwagę, że osłabienie jest mniejsze niż w Niemczech czy strefie euro, a sytuacja polskiego przemysłu poprawia się od jesieni ubiegłego roku.

We wrześniu indeks PMI spadł do poziomu 40,9 pkt. To porównywalny wynik do okresu pierwszej fali pandemii COVID-19. Obecnie oceny przedsiębiorców poprawiają się w większości państw Europy. Sprzyja temu ciepła zima oraz brak przerw w dostawach energii, które wymusiłyby ograniczanie produkcji – wskazuje PIE.

Instytut zauważa, że na nieznaczną poprawę nastrojów polskich przedsiębiorców wskazywały już badania koniunktury GUS.

Prognozy na kolejne miesiące są lepsze niż na jesieni. W marcu indeks obrazujący oceny przyszłej aktywności gospodarczej poprawił się z -13,2 do -12,3 pkt. Najbardziej pesymistyczne są przedsiębiorstwa budowlane oraz sektor HoReCa – wskazuje PIE.

Spada presja na wzrost cen

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny zaznacza, że przedsiębiorcy rzadziej wskazują też na podwyżki cen związane z rosnącymi kosztami.

Indeks cen w produkcji przemysłowej PPI spadł w lutym do 18,4 proc.. Mniejsza presja inflacyjna przełoży się na bardziej stabilne wyniki firm – czytamy w komentarzu PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA