REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Bruksela sypnęła euro. Polska w czołówce krajów z najwyższym wsparciem na walkę z kryzysem

W ramach unijnej tarczy antykryzysowej nasz kraj otrzyma prawie 38 mld euro. Pod względem wartości udzielonej pomocy będzie to czwarte najwyższe wsparcie w UE. „To wielki polski sukces” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

27.05.2020
17:31
Bruksela sypnęła euro. Polska w czołówce krajów z najwyższym wsparciem na walkę z kryzysem
REKLAMA

Najwięcej pieniędzy na walkę ze skutkami epidemii otrzymają dwa najbardziej sponiewierane przez COVID-19 kraje w Europie: Włochy i Hiszpania.

REKLAMA

W grantach otrzymają one odpowiednio 81,7 mld i 77,3 mld euro. Francja dostanie 38,7 mld euro, a Polska 37,69 mld euro W pożyczkach do Polski ma trafić 25,1 mld euro. 90 mld euro otrzymają Włochy, a 63 mld euro Hiszpania.

Osłabiona gospodarka w jednej części Europy osłabia silną gospodarkę w innym miejscu. Tu chodzi o nas wszystkich. Nadszedł czas dla Europy

– powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

W ramach walki z koronakryzysemu Komisja Europejska zaproponowała mechanizm Next Generation EU o budżecie 750 mld euro. 500 mld euro przeznaczono na dotacje, a 250 mld euro na pożyczki. Będą to dodatkowe środki, które otrzymają kraje członkowskie, niewliczane do budżetu na latach 2021-2027, który jest obecnie negocjowany, a ma opiewać na 1, 1 bln euro.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że propozycje zaprezentowane dzisiaj w Brukseli to „wielki polski sukces”. Jak poinformował, łączne wsparcie dla krajów UE na politykę spójności wzrośnie o 55 mld euro, a na politykę rolną 23 mld euro.

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji polska dostanie prawie 40 mld euro.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA