REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Pieniądze

Jeden dzień, dwa strzały i ceny ropy już wariują. Strach pomyśleć, co się stanie, jak Biden przyleci do Polski

Ceny ropy poszły w górę po tym, jak Unia Europejska zaczęła rozważać pójście w ślady Stanów Zjednoczonych i chce nałożyć embargo na rosyjską ropę. Dodatkowo pola naftowe Saudyjczyków zostały po raz kolejny zaatakowane zostały przez bojowników z Jemenu.

21.03.2022
17:39
Jeden dzień, dwa strzały i ceny ropy już wariują. Strach pomyśleć, co się stanie, jak Biden przyleci do Polski
REKLAMA

Jak bardzo UE jest uzależniona energetycznie od Rosji? W 2021 r. unijny import energii z tego kierunku warto był 108 mld. dol. W ten sposób 40 proc. używanego w Unii gazu pochodziło od Putina i więcej niż 25 proc. ropy. Wcale nie lepiej jest z węglem. Rosyjski udział w imporcie węgla energetycznego do UE wynosił w ubiegłym roku prawie 70 proc., co dotyczyło w głównej mierze Niemców i Polski - szczegółowo opisuje to Michał.

REKLAMA

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, zapowiedział, że o UE będzie rozmawiać o sankcjach obejmujących rosyjski sektor energetyczny.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "NYMEX:BB1!", "interval": "1", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_92d4e" } );

Oblężenie i bombardowanie portu Mariupol przez Rosję, szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell nazwał „masową zbrodnią wojenną”.

Unia Europejska wciąż bez decyzji w sprawie embarga

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej nie zgodzili się jednak w poniedziałek, na nałożenie sankcje na lukratywny, rosyjski sektor energetyczny, związku z inwazją na Ukrainę. Niemcy stwierdziły, że Unia jest zbyt zależny od rosyjskiej ropy, aby podjąć decyzję o embargu. Stanowisko Niemiec popierają też Węgry, które stwierdziły, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Dla większości krajów Unii nadszedł jednak czas na to, by skończyć z finansowaniem Putina.

Patrząc na skalę zniszczeń na Ukrainie, bardzo trudno jest stwierdzić, że nie powinniśmy zajmować się sektorem energetycznym, zwłaszcza ropy naftowej i węgla

– powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

Ceny ropy już poszły w górę

Ceny ropy od poniedziałku napędzane są przez złe wiadomości. Atak Huti na terminal naftowy w Arabii Saudyjskiej, ostrzeżenia o strukturalnym niedoborze produkcji z OPEC i potencjalne embargo Unii Europejskiej na Rosję spowodowały wzrost cen ropy w Europie, Ameryce i Azji.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 3,40 USD czyli o 3,2 proc. do 111,33 USD za baryłkę. Kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate wzrosły o 3,65 USD czyli o 3,5 proc. do 108,35 USD.

A to dopiero początek. W tym tygodniu prezydent USA Joe Biden przylatuje do Europy i temat sankcji na ropę zapewne powróci. A wraz z nim wzrosty cen.

Analitycy podkreślają, że nawet jeśli wojna w Ukrainie zakończy się jutro, świat stanie w obliczu strukturalnego deficytu energii z powodu sankcji na Rosję.

REKLAMA

Co więcej, Agencja Reutersa podaje, że najnowszy raport Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosji, znanych wspólnie jako OPEC+, wykazał, że niektórzy producenci wciąż nie spełniają uzgodnionych kwot dostaw.

Mało tego. W weekend, ataki wspieranych przez Iran, bojowników Huti z Jemenu, spowodowały tymczasowy spadek wydobycia w spółce joint venture w rafinerii Saudi Aramco w Yanbu. Podsyciło to obawy co do stabilności rynku produktów naftowych, na którym Rosja jest kluczowym dostawcą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA