REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

„Niebezpiecznie robi się na inflacji bazowej”. Oj, nie takich wieści oczekują kredytobiorcy

Dane o inflacji opublikowane w środę przez GUS nie przyniosły żadnych niemiłych niespodzianek. Ekonomistów niepokoi jednak wzrost inflacji bazowej, którą NBP posługuje się do planowania podwyżek stóp procentowych. A to oznacza niefajne wieści dla Polaków spłacających hipoteki w rodzimej walucie.

15.06.2022
11:49
„Niebezpiecznie robi się na inflacji bazowej”. Oj, nie takich wieści oczekują kredytobiorcy
REKLAMA

Inflacja w maju wzrosła o 13,9 proc. – potwierdził wcześniejszy odczyt GUS. Cen towarów poszły w górę o 14,9 proc., a usług o 10,8 proc. W stosunku do kwietnia ceny towarów i usług wzrosły o 1,7 proc. (w tym towarów – o 1,9 proc. i usług – o 1,0 proc.).

REKLAMA
 class="wp-image-1832638"
Źródło: GUS

W porównaniu z kwietniem inflację najbardziej podbiły wyższe ceny utrzymania mieszkań o 2,3 proc., transportu o 3,4 proc. żywności o 1,3 proc. oraz restauracji i hoteli o 2,4 proc. Podwyższyły one CPI odpowiednio o 0,58 p. proc., 0,35 p. proc., 0,33 p. proc. i 0,11 p. proc.

 class="wp-image-1832641"
Źródło: GUS

Rok do roku ceny utrzymania mieszkań wzrosły o 19,2 proc., żywności o 14,1 proc., transportu o 25,8 proc., restauracji i hoteli o 15,7 proc., a rekreacji i kultury o 10,3 proc. Wzrosty te podbiły inflację w Polsce odpowiednio o 4,77 p. proc., 3,43 p. proc., 2,42 p. proc., 0,74 p. proc. i 0,62 p. proc.

 class="wp-image-1832644"
Źródło: GUS

Inflacja bazowa wzrosła z 7,7 proc. do 8,5 proc.

W komentarzach ekonomistów po środowych danych o CPI przewija się temat inflacji bazowej, której wskaźniki w najbliższy piątek opublikuje NBP. Polski Instytut Ekonomicznym prognozuje 8,4 proc. W PKO BP, Pekao i ING spodziewają się, że wzrost cen z wyłączeniem najbardziej podatnych na wahania towarów (paliwa, energia, żywność) wyniesie 8,5 proc. r/r.

Niebezpiecznie robi się na inflacji bazowej – szacujemy że przyspieszyła w maju do 8,5 proc. r/r z 7,7 proc. w poprzednim miesiącu. Nie widać na razie żadnych oznak słabnięcia wewnętrznej presji cenowej. Widać to też w cenach usług, których dynamika mocno przyspiesza od początku roku – komentują eksperci Pekao.

Minimalnie wyższego odczytu spodziewa się mBank.

Inflacja bazowa ciągle rośnie, w maju wg naszych szacunków do 8,6 proc. r/r. Spowalniania inflacji bazowej nie widać. Na wykresie nasze szacunki, oficjalne dane poznamy w piątek – napisali na Twitterze.

Taki wzrost inflacji bazowej to złe wieści dla kredytobiorców

Wyliczane przez NBP na podstawie informacji zebranych przez GUS wskaźniki inflacji bazowej powinny mieć decydujący wpływ na prowadzoną przez bank centralny politykę monetarną i przekładać się na wysokość stóp w kolejnych miesiącach. Co oznaczają skokowe wzrosty CPI i inflacji bazowej dla Polaków, którzy w ostatnich miesiącach brali kredyty mieszkaniowe, nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć.

REKLAMA

Marnym pocieszeniem dla kredytobiorców w tym kontekście jest fakt, że RPP musi teraz każdą decyzję dokładnie przemyśleć, by całkowicie nie zdusić wzrostu gospodarczego. Przy takich wzrostach cen raczej nie należy się spodziewać rychłego końca cyklu podwyżek stóp procentowych.

Najbliższe posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych odbędzie się 7 lipca. Tydzień wcześniej 30 czerwca poznamy wstępne dane o inflacji w bieżącym miesiącu. Jeśli potwierdzą się prognozy zakładające skok inflacji bazowej do 8,5 proc., a potem CPI do 15 proc., nie będzie zmiłuj. Zwłaszcza że w sierpniu posiedzenia dotyczące stóp nie zaplanowano (przerwa wakacyjna).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA