REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Kanclerz Niemiec: zajmujemy majątki oligarchów, zamykamy wszystkie rosyjskie banki

Najazd Ukrainy na rozkaz zbrodniarza wojennego i dyktatora Władimira Putina, zwanego kiedyś „prezydentem” przynosi katastrofalne skutki ekonomiczne dla Rosji. Sankcje zachodnie przyjmują bezprecedensowe rozmiary. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w niedziele w Bundestagu, że rosyjskie banki nie tylko zostaną odłączone od systemu SWIFT, ale zostaną też wyrzucone z Unii Europejskiej. Mało tego, idące w miliardy euro majątki rosyjskich oligarchów zostaną zajęte.

27.02.2022
12:15
Agresja na Ukrainę. Kanclerz Niemiec: zajmujemy majątki oligarchów, zamykamy rosyjskie banki
REKLAMA

Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT - powiedział niemieckim parlamencie kanclerz Olaf Scholz. Na agresję Putina jest tylko jedna odpowiedź. Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny – dodał.

REKLAMA

To kolejny przełomowa decyzja rządu niemieckiego po ogłoszeniu w sobotę, że kraj ten dostarczy własną broń do Ukrainy. Nieco wcześniej rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie Ukraińcom przez Holandię uzbrojenia produkcji niemieckiej. To wszystko oznacza całkowite przeorientowanie polityki niemieckiej.

Musimy wspierać Ukrainę w największym stopniu, jak to jest możliwe

– zadeklarował Scholz.

Kolejna – raczej symboliczna, ale wciąż dość wymowna – decyzja rządu niemieckiego dotyczy zamknięcia przestrzeni powietrznej Republiki Federalnej dla rosyjskich samolotów od godziny 15:00 w niedzielę. Jako pierwsza zrobiła to Polska już o północy z piątku na sobotę, a potem zrobiły to wszystkie kraje Unii Europejskiej, które są na wschodniej flance UE – od Finlandii po Bułgarię. Zamknięcie całej przestrzeni powietrznej UE jest już tylko kwestią czasu.

To jeszcze nie wszystko. Radykalna zmiana polityki niemieckiej dotyczy także wydatków na obronność, które dotąd nie spełniały natowskiego minimum 2 proc. PKB. Teraz Olaf Scholz deklaruje, że jego rząd wyposaży Bundeswehrę w nowoczesny sprzęt i przeznaczy na ten cel ponad 2 proc. PKB Niemiec. Musimy powstrzymać podżegaczy wojennych, takich jak Putin – mówi.

Nową rundę sankcji unijnych w niedzielę rano zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Oprócz odcięcia Rosji od systemu SWIFT umożliwiającego transfery finansowe ze strony zewnętrznych instytucji finansowych, paraliżując rosyjski import i eksport, Bruksela chce uderzyć w rosyjski bank centralny.

Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego i zamrozimy jego transakcje. To uniemożliwi bankowi centralnemu spieniężenie swoich aktywów

– zapowiedziała twardo von der Leyen.
REKLAMA

W niedzielę przed południem przed nadzwyczajną naradą ministrów spraw zagranicznych szef dyplomacji unijnej Josep Borrell zapowiedział, że zaproponuje wykorzystanie Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju do sfinansowania dostaw broni śmiercionośnej dla armii ukraińskiej oraz pozostałych potrzebnych wojsku materiałów, takich jak paliwo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA