REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Środowisko

Zarzucaliście Jeffowi Bezosowi skąpstwo? Szef Amazona da 10 mld dolarów na walkę o klimat

Najbogatszy człowiek świata właśnie ogłosił powołanie funduszu wsparcia dla naukowców, aktywistów i organizacji walczących ze skutkami zmian klimatycznych. Jeff Bezos zacznie rozdawać granty już tego lata. Łącznie zamierza przeznaczyć na ten cel 10 mld dol.

18.02.2020
8:57
Zmiany klimatyczne. Jeff Bezos przeznaczy 10 miliardów dolarów na walkę o klimat
REKLAMA

Jeff Bezos dysponuje trudną do wyobrażenia fortuną, ocenianą na 130 mld dol. W instagramowym poście zapowiedział, że na wsparcie walki z globalnym ociepleniem czy efektami emisjami CO2 przeznaczy 10 mld dol. To blisko 8 proc. jego majątku.

W firmie działa organizacja Amazon Employees for Climate Justice, która od dawna wzywała firmę do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie klimatu. Amazon miał m.in. zaprzestać współpracy z partnerami paliwowymi (gaz, ropa) czy fundować think-tanki negujące zmiany klimatyczne.

Gigant e-commerce wybrał nieco inny kierunek. Już wcześniej zapowiedział przeznaczenie 100 mln dol. na odbudowę lasów i bagien. Dodatkowo najpóźniej w 2040 roku Amazon ma się stać neutralny węglowo, to znaczy drastycznie obniżyć swoje emisje, aby równały się zeru lub efektom usuwania węgla z atmosfery. To 10 lat wcześniej niż termin ogłoszony podczas paryskiego szczytu klimatycznego.

Przeszło miesiąc temu na Bezosa posypały się gromy, kiedy ogłosił, że na odbudowę australijskiej flory i fauny przeznaczy jedynie 690 tys. dol. To nie tylko promil w morzu potrzeb, ale również malutka część fortuny, którą dysponuje Bezos.

Pracownicy zagrozili publicznym strajkiem, który mógłby wpłynąć na wizerunek firmy, co widocznie zmusiło CEO do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

Bezos Earth Fund to trzecia pod względem wielkości prywatna inicjatywa filantropijna w historii

REKLAMA

10 mld dol. stawia jednak Bezosa za takimi miliarderami-filantropami jak Warren Buffet czy Helen Walton. Buffet w 2006 roku przekazał równowartość 36 mld dol. fundacji Billa i Melindy Gatesów walczącej z wieloma problemami nierównego rozwoju różnych regionów świata.

Rok później, wraz ze śmiercią Helen Walton, jej majątek (16,4 mld dol.) trafił do fundacji rodziny Waltonów, wspierającej edukację i ochronę klimatu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA