REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie /
  4. Prawo

Polska cybermocarstwem? 12 rad jak stać się cyfrową potęgą

Szersze stosowanie niż do tej pory rozwiązań Green IT, budowa suwerenności technologicznej Polski w oparciu o rodzime produkty ICT, czy powołanie Ambasadora ds. Współpracy z Globalnymi Koncernami Informatycznymi - takie rady dla rządu ma Instytut Sobieskiego. W efekcie ich realizacji nasz kraj ma być cyfrowym liderem Europy.

11.07.2019
15:30
Instytut Sobieskiego wie, jak z Polski zrobić cyfrową potęgę i radzi rządzącym
REKLAMA

Eksperci Instytutu Sobieskiego oraz praktycy branży teleinformatycznej stoją za raportem „Polska (prawdziwie) cyfrowa. 12 rekomendacji na lata 2019–2023”. W opracowaniu znalazły się propozycje konkretnych rozwiązań, dzięki którym kraj nad Wisłą ma być cyfrowym przykładem na cały Stary Kontynent.

REKLAMA

Celem raportu jest przedstawienie polskim politykom i decydentom 12 rekomendacji, które powinny zostać w Polsce zrealizowane w latach 2019–23. Mamy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu uda się zbudować szerokie porozumienie wszystkich środowisk politycznych, aby polska administracja rządowa znalazła się wśród światowych liderów procesu digitalizacji, a Polska i rodzime firmy radykalnie poprawiły swoją pozycję w obszarach związanych z informatyką – przekonuje Bartłomiej Michałowski, jeden z autorów raportu oraz członek zarządu Instytutu Sobieskiego.

Zobacz także

Jak chcemy tronu - musimy rosnąć trzy razy szybciej od reszty.

Autorzy raportu uważają, że coraz bardziej pomocna technologia może być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. O ile na odważne decyzje zdecydują się politycy. Wg przedstawicieli Instytutu Sobieskiego takie sektory jak administracja publiczna, służba zdrowia, edukacja, siły zbrojne i energetyka muszą być liderami w korzystaniu z nowych technologii oraz ich wdrażaniu w Polsce. Ale, żeby móc liczyć na pozycję cyfrowego lidera w Europie musimy zdecydowanie bardziej w tych wszystkich obszarach rosnąć.

Polska branża IT musi rosnąć 3 razy szybciej, jeśli Polska ma stać się liderem cyfryzacji w skali europejskiej, a nawet światowej. Alarmujące jest to, że w ostatnich latach krajowy sektor nowych technologii rozwijał się wolniej niż cała gospodarka. A przecież kondycja polskich firm informatycznych będzie warunkowała to, czy państwo będzie miało w nich partnera w procesie cyfryzacji administracji oraz budowania innowacyjności i suwerenności technologicznej kraju. Silna branża IT to także szansa na to, że stworzymy w Polsce zaawansowane produkty z potencjałem eksportowym, które przyczynią się do wzrostu PKB Polski – uważa Dariusz Śpiewak, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz współautor raportu.

Innowacyjność i cyfryzacja państwa są od lat obecne w deklaracjach i programach wszystkich opcji politycznych. Mam nadzieję, że publikacja raportu pomoże spojrzeć politykom na te zagadnienia od nowej, bardziej praktycznej strony - dodaje Sławomir Szmytkowski, wiceprezes zarządu Asseco Poland.

Instytut Sobieskiego: 12 rekomendacji do 2023 roku.

Stosowania prawa zamówień publicznych w taki sposób, aby służyło innowacji oraz transformacji cyfrowej w administracji rządowej, samorządowej i spółkach; wspieranie działań eksportowych zaawansowanych technologicznie produktów; bezpośrednie zawieranie z globalnymi koncernami informatycznymi umów licencyjnych na standardowe oprogramowanie dla wszystkich ministerstw, instytucji i agencji rządowych - to tylko część z wszystkich 12 rekomendacji, jakie znalazły się w raporcie Instytutu Sobieskiego.

Jedną z nich jest powołanie do życia Ambasadora ds. Współpracy z Globalnymi Koncernami Informatycznymi. Podobnie jak ma to miejsce w Danii Ambasador miałby dbać o interesy Polski i polskich obywateli w relacji z największymi światowymi firmami informatycznymi. 

W raporcie przeczytamy też o wykorzystywaniu technologi teleinformatycznych w usługach publicznych. Przede wszystkim w służbie zdrowia.

REKLAMA

Rozwiązania teleinformatyczne mają też ogromny potencjał w opiece medycznej osób starszych. Koszty hospitalizacji i opieka przez całą dobę w długim okresie zaczynają być dużym obciążeniem dla publicznego systemu opieki zdrowotnej - nie ma cienia wątpliwości dr Piotr Hańczyc, ekspert Instytutu Sobieskiego i współautor raportu.

Nie zabrakło też rekomendacji dotyczącej odczarowania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, co miałoby pozwolić na wykorzystywanie innowacyjności polskich prywatnych firm zwłaszcza w obszarze transportu, energetyki, usług komunalnych oraz walki ze smogiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA