REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Azjatycki konkurent Ubera szykuje gigantyczną transakcję w USA. Ze spółką-widmo idzie miliardy

Grab Holdings z Singapuru ogłosił fuzję z amerykańską spółką Altimeter, co ma dać wycenę nowej firmy na poziomie 40 mld dol. W planach jest debiut na giełdzie Nasdaq. Nie słyszeliście o Altimeter? Nic dziwnego, to firma, która niczego nie produkuje i nie oferuje, lecz jest dziwacznym wehikułem inwestycyjnym określanym jako „blank-check company”, czyli „spółka w ciemno”.

13.04.2021
13:50
Usługi taksówkarskie. Azjatycki konkurent Ubera szykuje gigantyczną transakcję w USA
REKLAMA

Grab to azjatycki odpowiednik Ubera, który także zaczynał od pośrednictwa w przewozie osób, ale rozszerzył swoje usługi o dostawy żywności, a także płatności mobilne. Spółka zasłynęła w 2018 roku przejęciem oddziału Ubera w Azji Południowo-Wschodniej po pięcioletniej walce, obejmując udziały w amerykańskiej spółce.

REKLAMA

Grab zanotował świetne wyniki w pandemicznym 2020 roku, dlatego postanowiła pójść w stronę agresywnej ekspansji rynkowej.

„Jesteśmy ogromnie dumni, że możemy reprezentować Azję Południowo-Wschodnią na światowych rynkach publicznych. To kamień milowy na naszej drodze do otwarcia dostępu dla wszystkich do czerpania korzyści z gospodarki cyfrowej” – powiedział założyciel i prezes Grab Holdings Anthony Tan, cytowany w komunikacie firmy.

Księgowa wartość nowego podmiotu to 39,6 mld dol., ale Tanowi marzy się znacznie wyższa wycena po wejściu na technologiczny nowojorski parkiet Nasdaq. Wartość giełdowa notowanego na tej samej giełdzie Ubera wynosi teraz ponad 110 mld dol.

Niezwykłość transakcji ogłoszonej we wtorek polega na tym, że jednym z uczestników fuzji jest firma-wydmuszka, która powstała w jednym celu: powstają w celu przeprowadzenia fuzji lub przejęcia innej firmy. Zewnętrzny podmiot, taki jak właśnie Grab, nie musi przeprowadzać samodzielnie kosztownego i czasochłonnego procesu przygotowania oferty publicznej.

REKLAMA

Inwestorzy – zwykle duże fundusze inwestycyjne i hedgingowe – angażują w podmioty typu „special purpose acquisition company” swe środki finansowe, nie wiedząc nawet, w jakiej transakcji będzie uczestniczyć. Od początku 2021 roku spółki w ciemno zgarnęły z rynku w USA już 99 mld dol. Dla porównania – w całym 2020 roku było to 83 mld dol.

Fuzja Grab Holdings i Altimeter Growth Corp. to największa jak dotąd transakcja z udziałem spółki w ciemno. Sukces tego przedsięwzięcia będzie olbrzymim zastrzykiem gotówki dla Soft Banku, który jest jednym z głównych inwestorów w spółce. Japoński bank inwestycyjny kojarzył się w ostatnich czasach z bardzo nietrafionymi inwestycjami, które przynosiły dotkliwe straty finansowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA