REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Google szykuje w Polsce rekordową inwestycję. Wyłoży nawet 8 mld zł na centrum danych

Google zainwestuje około 2 mld dol. w centrum danych, które ma powstać w Polsce – dowiedział się „Puls Biznesu”. Wstępny termin uruchomienia inwestycji to początek 2021 r.

24.06.2020
10:37
Inwestycja Google w Polsce. Na centrum danych przeznaczy prawie 8 mld zł
REKLAMA

Biznes chmurowy dostanie w Polsce potężnego kopa. Google ma swoje centra danych w 8 krajach, a jego infrastruktura obliczeniowa i telekomunikacyjna kosztowała ponad 15 mld euro – wskazuje dziennik. Teraz Google pojawi się również nad Wisłą, a konkretnie – w Warszawie. Dzięki ulokowaniu centrum w stolicy polski amerykańska korporacja zawita w końcu do Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Dwa miliardy popłyną do Polski

W rozmowie z „PB” Magdalena Dziewguć, dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, doprecyzowała, że "region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych”.

Google nie podał szacunkowych kosztów, ale minister rozwoju Jadwiga Emilewicz twierdzi, że wartość inwestycji sięgnie 1,5-2 mld dol. Daje to kwoty rzędu 6-8 mld zł.

Microsoft był pierwszy

REKLAMA

Miesiąc temu podobną, imponującą deklarację dotyczącą wielkości inwestycji złożył Microsoft. Potentat również chce zbudować w Polsce centrum danych, jednocześnie ogłosił jednak cały plan transformacji cyfrowej w naszym kraju.

W jej ramach firma z Redmond planuje poprowadzenie programu podnoszenia kwalifikacji dla  150 tys. pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. W planach jest także przeprowadzenie szkoleń, warsztatów i hackhatonów. Ich tematyka ma obejmować przetwarzanie danych w chmurze, wykorzystania technologii AI i machine learning, korzystanie z big data i Internetu Rzeczy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA