REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Microsoft wyda w Polsce miliard dolarów. To pierwsza taka inwestycja w naszym regionie

Microsoft ogłosił plan inwestycji w transformację cyfrową w Polsce. Ich łączna wartość oszacowana została na miliard dolarów. Podstawę planu stanowi otwarcie nad Wisłą pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych.

05.05.2020
11:53
Inwestycja Microsoftu w Polsce. Gigant wyda miliard dolarów na projekt transformacji cyfrowej
REKLAMA

Z dumą ogłaszam inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w trwającą w Polsce transformację cyfrową i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Dzisiejsze ogłoszenie bazuje na naszej blisko 30-letniej obecności w Polsce

– powiedział Jean-Phillippe Courtois, manager Microsoftu.
REKLAMA

Courtois dodał, że globalna chmura obliczeniowa Microsoftu zapewni szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej.

Polska Dolina Cyfrowa

Możliwości nowego regionu data center mają zostać spożytkowane na wsparcie lokalnych organizacji działających w administracji rządowej, ochronie zdrowia, edukacji, produkcji, handlu detalicznym, energetyce oraz finansach i ubezpieczeniach. Microsoft i Chmura Krajowa podpisały w tym celu umowę partnerską.

Jednym z elementów porozumienia jest długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji, która ma pomóc specjalistom i osobom, które jeszcze nie weszły na rynek pracy. Microsoft zakłada, że weźmie w nim udział ok. 150 tys. pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli.

Program zakłada przeprowadzenie szkoleń, warsztatów i hackhatonów. Ich tematyka ma obejmować przetwarzanie danych w chmurze, wykorzystania technologii AI i machine learning, korzystanie z big data i Internetu Rzeczy.

To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym

– podkreślaiła ambasador USA, Georgette Mosbacher.

„Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G. To wszystko jest dobre dla biznesu i dobre dla Polski! Microsoft jest sprawdzonym i zaufanym partnerem dla Polski od prawie 30 lat. I dalsze zaangażowanie firmy, na pewno przyczyni się do rozwoju polskiego rynku cyfrowego” – dodała pani ambasador.

Szansa dla sektora MŚP

REKLAMA

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju stwierdził, że współpraca Chmury Krajowej z Microsoftem oznacza przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. Ma to być przede wszystkim szansą dla małych i średnich firm, które z możliwości chmury obliczeniowej korzystają wciąż w relatywnie niewielkim zakresie.

Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem

- powiedział Paweł Borys.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA