REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Koniec dominacji dolara. Nawet Izrael wycofuje się z amerykańskiej waluty. I to na rzecz czego

Po latach dominacji słabnie pozycja dolara amerykańskiego – wskazują ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego. I dodają, że mamy do czynienia z historyczną zmianą, bo w rezerwach banków centralnych rośnie udział walut nietradycyjnych, takich jak won południowokoreański czy korona szwedzka.

02.06.2022
15:17
REKLAMA

Udział dolara amerykańskiego w światowych rezerwach walutowych pokazali ekonomiści MFW w najnowszym Wykresie Tygodnia.

REKLAMA

Udział dolara w światowych rezerwach walutowych spadł poniżej 59 procent w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kontynuując trend spadkowy trwający od dwóch dekad – napisali Serkan Arslanalp, Barry Eichengreen i Chima Simpson-Bell na blogu MFW.

Banki centralne kręcą nosem na dolara i euro

Natomiast, jak wskazują eksperci, spadek udziału dolara amerykańskiego nie spowodował wzmocnienia innych tradycyjnych walut rezerwowych, które odgrywają dużą rolę na arenie międzynarodowej, takich, jak euro, jen czy funt, za to zupełnie zmienił pozycję walut nietradycyjnych.

Mowa o walutach mniejszych gospodarek na świecie, które na ogół nie zajmowały znaczącej pozycji w portfelach rezerw, takich jak dolar australijski i kanadyjski, korona szwedzka i won południowokoreański. W trzech czwartych zajęły one miejsce zwolnione w bilansach banków centralnych przez dolara.

Jako przykład szerszej zmiany w strukturze rezerw walutowych, ekonomiści MFW podają Bank Izraela. Zgodnie z nową strategią od tego roku Tel Awiw zamierza zmniejszyć udział amerykańskiego dolara w swoich ponad 200 mld dolarach rezerw, a w zamian w swoim portfelu chce zwiększyć udział dolara australijskiego, dolara kanadyjskiego, chińskiego juana i japońskiego jena.

Dlaczego korona i won? Bo reprezentują stabilne gospodarki

Zdaniem ekonomistów MFW na erozję dolara miały wpływ dwa czynniki:

REKLAMA
  • gdy krajowe banki centralne starają się zdywersyfikować swoje rezerwy i kierują swoje zainteresowanie w kierunku walut mniejszych gospodarek, które wcześniej nie były utrzymywane w rezerwach
  • rozwój nowych technologii finansowych, który sprawia, że handel walutami mniejszych gospodarek jest tańszy i łatwiejszy.

I wskazują, że zainteresowanie banków centralnych walutami mniejszych gospodarek może również wiązać się z tym, że te nietradycyjne waluty rezerwowe są emitowane przez kraje znane z dobrego zarządzania, stabilności gospodarczej i zdrowych finansów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA