REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk idzie na ostro. Sprzedał akcje Tesli za prawie miliard dol., by mieć na podatek

Szef i główny udziałowiec Tesli sprzedał kolejną partię akcje spółki, tym razem za niemal miliard dol. Zrobił to po tym, gdy kolejny raz zrealizował opcje na zakup akcji spółki po zaledwie 6,24 dol. Obecnie ich wartość rynkowa przekracza tysiąc dolarów, a to oznacza podatek do zapłacenia. Od czasu słynnej sondy na Twitterze Musk sprzedał akcje Tesli za blisko 8 mld dol. i chyba na tym nie skończy.

16.11.2021
11:45
REKLAMA

Według raportu giełdowego, który Tesla złożyła u regulatora amerykańskich giełd Elon Musk sprzedał 934 tys. akcji swojej firmy, inkasując 930 mln dol. Zaledwie w zeszłym tygodniu ekscentryczny biznesmen sprzedał akcje Tesli za aż 6,9 mld dol.

REKLAMA

Musk sprzedaje akcje po kursie rynkowym, przekraczającym tysiąc dolarów za sztukę, a jednocześnie realizuje zapisane w swoim kontrakcie menedżerskim opcje na zakup akcji na ustalonych wcześniej warunkach. Te warunki to cena za akcję wynosząca śmieszne 6,24 dol. Szef Tesli kupił w ostatnich kilku dniach aż 4,3 mln akcji, realizując te opcje.

Zakup akcji po nierynkowej cenie w taki sposób jest oczywiście całkowicie legalny, ale trzeba w takiej sytuacji zapłacić podatek od różnicy pomiędzy ceną transakcyjną a rynkową. Jak wskazuje agencja Reuters, ostatnia sprzedaż akcji przez Muska wynika właśnie z konieczności zapłaty podatku za realizację opcji.

Najbogatszy człowiek świata – z majątkiem wycenianym obecnie na około 280 mld dol. – przeprowadzi jeszcze sporo takich operacji, ponieważ przysługujące mu opcje na zakup akcji Tesli na mocno preferencyjnych warunkach wygasają w sierpniu 2022 roku.

Sprzedaż akcji Tesli przez Elona Muska nastąpiła po tym, gdy na Twittera wrzucił sondę, pytając, czy powinien sprzedaż 10 proc. swojego pakietu akcji Tesli, by zapłacić podatki. Zaznaczył, że wyniki sondy będą dla niego wiążące. Przytłaczająca większość głosujących powiedziała „tak” i Musk właśnie realizuje swoją deklarację.

Wojenka z Sandersem

Wezwania do płacenia podatków przez najbogatszych Amerykanów, których majątki urosły do niebotycznych rozmiarów dzięki hossie na giełdzie z dużą intensywnością, padają z lewej strony sceny politycznej w USA. Przoduje w tym zwłaszcza senator Bernie Sanders. Elon Musk nie kryje swojej irytacji tym politykiem – w niedzielę wyraził zdziwienie, że jeszcze żyje, a następnie zapytał prowokacyjnie, czy każe mu sprzedać jeszcze więcej akcji Tesli.

Kapitalizacja giełdowa Tesli wynosi obecnie bilion dolarów, co oznacza, że od początku listopada akcje spółki potaniały o ponad 16 proc. Wyprzedaż walorów firmy rozpoczęła się po słynnym tweecie Muska na temat sprzedaży posiadanych przez niego akcji. Takie gwałtowne wahnięcia to jednak w przypadku Tesli normalka, a na wyniki spółki trzeba patrzeć szerzej – w ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożały o prawie 150 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1600051"

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA