REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

CD Projekt dogadał się z wkurzonymi za „Cyberpunka” Amerykanami. Oto reakcja giełdy

CD Projekt podał w czwartek, że dzień wcześniej podpisał wstępne porozumienie z akcjonariuszami domagającymi się zadośćuczynienia za wprowadzenie ich w błąd w związku z premierą gry „Cyberpunk 2077”. Od rana akcje CD Projektu zwyżkują na GPW.

16.12.2021
9:36
cd projekt wyniki
REKLAMA

Z porozumienia z akcjonariuszami wynika, że wszystkie roszczenia dotyczące CD Projektu i członków zarządu zostaną wycofane w zamian za wypłatę 1,85 mln dolarów. Pieniądze pochodzić będą ze środków własnych spółki oraz jej ubezpieczyciela Colonnade Insurance S.A.

REKLAMA

Zawarcie porozumienia nie oznacza przyznania się do jakiejkolwiek winy spółki czy pozostałych osób pozwanych, co zostało również potwierdzone w treści porozumienia – zastrzegł CD Projekt w komunikacie.

W czwartek rano za akcje CD Projektu po wzroście o 4,5 proc. płacono ok. 185,50 zł. Cena na otwarciu wynosiła 183,47 zł, a na środowym zamknięciu 177,58 zł. Najwyższy kurs w środę przed 9.30 wynosił 186,43 zł.

 class="wp-image-1640062"

W środę akcje CD Projektu zyskały na GPW ponad 3,5 proc. Dzień wcześniej osiągnęły jednak wielomiesięczne minimum, spadając poniżej 173 zł.

CD Projekt: nie ma sensu tracić czasu na procesy

Wiedźmini z Jagiellońskiej w Warszawie tłumaczą, że zdecydowali się na zawarcie ugody z kilku powodów, między innymi ze względu na:

  • czas i koszt dalszego prowadzenia postępowania w USA, które mogłyby się pojawić niezależnie od postanowień sądu
  • akceptację głównych warunków ugody przez ubezpieczyciela spółki
  • rekomendację kancelarii amerykańskiej reprezentującej spółkę oraz pozostałych pozwanych, dotyczącą zawarcia ugody
  • powszechną praktykę rynkową funkcjonującą w Stanach Zjednoczonych w tego typu postępowaniach.

Porozumienie przewiduje, że po podpisaniu uzgodnionej w środę ugody akcjonariusze, którzy wystąpili przeciwko CD Projektowi do 13 stycznia 2022 roku złożą do amerykańskiego sądu wniosek o zatwierdzenie ugody.

W następnych krokach:

  • sąd w Kalifornii wstępnie zatwierdzi ugodę
  • zawiadomi o tym powodów i pozwanych
  • następnie dojdzie do ostatecznego zatwierdzenia warunków porozumienia.

Do negocjacji z grupą amerykańskich akcjonariuszy, którzy w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Centralnej Kalifornii złożyli pozew za rzekome ich wprowadzenie w błąd, CD Projekt przystąpił 7 grudnia 2021 r.

Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej, czy działania spółki i jej członków zarządu związane z premierą gry „Cyberpunk 2077” stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez między innymi wprowadzenie inwestorów w błąd, doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie – podał rok temu CD Projekt w komunikacie.

I dodał, że spółka podejmie aktywną obronę przed wszelkimi podobnymi roszczeniami.

Amerykańscy prawnicy poczuli krew „wiedźminów

REKLAMA

Kilka tygodni wcześniej amerykańskie kancelarie prawne, m.in. Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz oraz The Schall Law Firm, ogłaszały się, informując inwestorów, że zamierzają wystąpić przeciwko producentom „Cyberpunka 2077”.

Jeśli poniosłeś straty w ADR CD Projekt SA, skontaktuj się z Wolfem Haldensteinem, aby dowiedzieć się więcej o swoich prawach jako inwestora w CD Projekt SA – głosił komunikat pierwszej z kancelarii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA