REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polska to teraz raj dla pracowników. Chcesz wkurzyć szefa? Nie zwlekaj, uciekaj do konkurencji

Bezrobocie w czerwcu obniżyło się najbardziej od ponad roku i wszystko wskazuje, że dalej będzie spadać. Sytuacja na rynku pracy obecnie wygląda tak: pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników, więc oferują coraz wyższe pensje, co oczywiście nie „dostarcza” na rynek nowych pracowników, tylko zwiększa rotację w firmach.

23.07.2021
10:55
dane gus zatrudnienie pensje
REKLAMA

GUS podał w piątek, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych po raz pierwszy w w 2021 roku spadła poniżej miliona osób. W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 993,4 tys. bezrobotnych o ok. 33 tys. (3,2 proc.) mniej niż w poprzednim miesiącu oraz w czerwcu ub.r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9 proc., obniżając się o 0,2 p.proc. i w skali miesiąca, i roku.

REKLAMA
 class="wp-image-1490884"
Źródło: GUS

Dane GUS są lepsze od prognoz. 6 lipca Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało, że stopa bezrobocia rejestrowanego po obniżce 0,1 pkt. proc. w stosunku do maja wyniosła w czerwcu 6 proc.

Resort spodziewał się, że liczba osób bez spadła do 994,9 tys., w porównaniu do stanu z końca maja zmniejszając się o 31,9 tys. osób, czyli o 3,1 proc.

Bezrobocie w województwach też spada

Najniższe 3,5-proc. Bezrobocie panuje w Wielkopolsce, najwyższe 9,2-proc. W województwie warmińsko-mazurskim.

 class="wp-image-1490875"
Źródło: GUS

W porównaniu do poprzedniego miesiąca odsetek osób bez pracy obniżył się we wszystkich regionach, najbardziej właśnie w warmińsko-mazurskim (o 0,5 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 p.proc.).

 class="wp-image-1490881"
Źródło: GUS

W skali roku bezrobocie zmniejszyło się najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 1,2 p.proc.). W Małopolsce i na Mazowszu utrzymało się na poziomie sprzed roku, natomiast w pomorskim i śląskim wzrosło – odpowiednio o 0,3 i 0,1 p.proc.

Duże spadki liczby nowych bezrobotnych

W porównaniu z majem liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 1,3 proc. do 84,1 tys. Spadek rok do roku wyniósł aż 21 proc. Mniej niż przed rokiem było osób rejestrujących się po raz kolejny (-66,7 tys., -20,3 proc.), które jednak nadal stanowiły najliczniejszą grupę wśród nowo zarejestrowanych (79,3 proc., +0,7 p.proc.).

REKLAMA

O połowę mniej niż przed rokiem zarejestrowano osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Spadła liczba nowo zarejestrowanych osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych, zamieszkałych na wsi, absolwentów oraz dotychczas niepracujących…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA