REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

ZUS wciąż dzielnie walczy z Flashem, ale pełny sukces daleko. Zamienił 31 formularze na html

Flash Player z końcem 2020 roku definitywnie odchodzi do historii. Wiadomo o tym już od trzech lat, a popularna kiedyś styczka od dawna jest domyślnie wyłączona w przeglądarkach. ZUS zupełnie przespał tę rewolucję technologiczną i dopiero teraz zamienia formularze w PUE na HTML, ale do odtrąbienia końca ery Flasha musimy poczekać niemal do ostatniej chwili.

16.11.2020
10:34
Technologie. ZUS wciąż dzielnie walczy z Flashem, ale pełny sukces daleko. Zamienił 31 formularze na html
REKLAMA

„Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zmieniliśmy 31 wniosków. Nowe wnioski są w formacie HTML i mają uproszczoną formę” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Choć w komunikacie słowo „Flash” nie pada ani razu, doskonale wiadomo, że chodzi o ten technologiczny relikt przeszłości.

REKLAMA

O tym, że w 2020 roku ZUS wciąż używa tej przestarzałej, niestabilnej i bardzo podatnej na ataki technologii budowy stron internetowych czy formularzy, wielu Polaków dowiedziało się, składając wnioski w ramach tarcz antykryzysowych.

„Formularze dostępne tylko we Flashu? To jakiś żart?” – tego typu pytania regularnie pojawiają się na profilach ZUS-u w mediach społecznościowych. Zakład od miesięcy odpowiada w jeden sposób: „Stopniowo wycofujemy dotychczasowe formularze we Flashu. Zamierzamy sfinalizować te prace do końca roku. W nowych wnioskach, które wprowadzamy, nie ma już Flasha”.

Komunikat o hurtowej zamianie 31 elektronicznych formularzy z Flasha na HTML mógł sugerować, że ZUS już uporał się z tą rewolucją technologiczną i już żaden płatnik nie będzie musiał przeżywać stresu instalowania tej wtyczki w swojej przeglądarce. Nic z tego – flashowe zasoby w ZUS-ie są na tyle bogate, że operacja ma się zakończyć dopiero w grudniu.

REKLAMA

Jest to nieco ryzykowne, bo jeśli wystąpią jakieś problemy techniczne, jakieś opóźnienie, flashowe formularze po prostu przestaną działać. Po 31 grudnia nie tylko zakończy się wsparcie tej wtyczki przez Adobe – zapowiedziana przez Microsoft styczniowa aktualizacja Windowsa 8.1 i 10 uniemożliwi uruchomienie Flasha.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA