REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Na remont, wakacje i na święta - oto nasze priorytety. Najlepiej z kredytem

Santander Consumer Bank zajrzał do kieszeni Polaków i stworzył raport pt. “Polaków Portfel Własny – Wiosenne Wyzwania”.Wyszło im, że rodzinne uroczystości to dla większości z nas ciągle spore obciążenia. Ale jednocześnie przy okazji chrztu, komunii czy wesela chcemy być jak najhojniejsi. Wiadomo, postaw się, a zastaw się.

09.05.2019
12:23
wydatki-Polaków-Santander
REKLAMA

Lektura raportu Santander Consumer Bank może napawać optymizmem. Wynika bowiem z niego, że wraz z wiosenną aurą do Polaków przyszedł też dobry nastrój. Okazuje się, że większość z nas swoją sytuację finansową ocenia jako dobrą lub bardzo dobrą. Tak uważa 80 proc. mężczyzn i 70 proc. kobiet.

REKLAMA

Co ciekawe, im mniej lat na karku tym ocena własnego portfela lepsza. Wśród respondentów do 29. roku życia co piąty uważa, że jego finanse są w bardzo dobrej kondycji. 60 proc. z nich ocenia ją jako dobrą. Tymczasem w grupie wiekowej od 60 do 69 lat hurraoptymistów bardzo dobrze oceniający swój indywidualny budżet było raptem 2 proc. 68 proc. badanych w tym wieku swoje finanse widzi w “dobrym stanie”.

Optymizm sporo kosztuje? Nic z tych rzeczy.

Z raportu Santander Consumer Bank wynika, że wcale nie trzeba zarabiać miesięcznie bajecznych sum, żeby dobrze oceniać własne finanse. Ci z miesięcznym dochodem powyżej 5 tys. zł w większości wystawiają swoim budżetom ocenę dobrą lub bardzo dobrą. Z kolei wśród respondentów zarabiających miesięcznie od 3 tys. do 3999 zł zadowolonych ze swojej sytuacji jest aż 80 proc. 

Najlepszym przyjacielem ciągle jest kredyt.

Mimo, że o własnym portfelu Polacy mają coraz lepsze zdanie, to aż 60 proc. ankietowanych przyznało, że nic tak nie pomaga w realizacji planów i spełnieniu marzeń jak skorzystanie z kredytu. Największy odsetek (17 proc.) na potrzeby wiosenne wzięłoby kredyt w przedziale od 2501 do 5 tys. zł, a najmniejszy (1,1 proc.) zadowoliłoby się kwotą między 30 a 40 tys. zł. 

Dla potencjalnego kredytobiorcy najważniejszym parametrem kredytu jest niskie oprocentowanie (64 proc. wskazań) i możliwie niższe pozostałe koszty (35 proc.). Co trzeci badany przyznaje, że najważniejsza jest dla niego gwarancja, że oprocentowanie się nie zmieni do końca umowy. W pierwszej piątce czynników ważnych w sytuacji, kiedy korzystamy z kredytu, są również zaufanie do instytucji udzielającej finansowania (18 proc.) i mała ilość formalności na etapie wnioskowania o kredyt (14 proc.) - czytamy w raporcie Santander Consumer Bank.

Wydatki Polaków: remont, Wielkanoc i wakacje.

Chociaż ciągle nie boimy się pożyczać pieniądze, to prawie 65 proc. respondentów chce pokryć planowane wiosenne wydatki z bieżących dochodów albo też skorzystać z pieniędzy odłożonych wcześniej. Tylko 2,4 proc. badanych przyznało, że przeznacza na ten cel pieniądze z programu 500+. Jeszcze mniej (2,3 proc.) pożyczy w tym celu pieniądze z własnego zakresu pracy. 

Badanie przeprowadzono jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Dlatego przygotowanie do tego okresu znalazło się na drugim miejscu jeżeli chodzi o najbliższe wyzwania finansowe Polaków. Ale bezsprzecznym liderem w tym rankingu jest remont mieszkania lub domu. Na to zamierza wydać co czwarty badany (25,6 proc. wskazań). Trzecie miejsce na wiosennym, wydatkowym podium przypadło w udziale odłożeniu pieniędzy na wakacje (12 proc.).

Farby i tapety ciągle w cenie.

Myślicie, że czas tapet minął bezpowrotnie i ubrane w papier ściany znikną jak niegdyś boazeria? Nic bardziej mylnego. Właśnie wydatki na tapety i farby stanowią największych odsetek (23 proc.) pieniędzy wydawanych na remont. W dalszej kolejności jest odświeżenie lub remont balkonu albo ogródka (16,3 proc.) oraz zakup nowych mebli, ale nie tych kuchennych (9,2 proc.).

A co robimy ze stertą niepotrzebnych rzeczy, która zazwyczaj tworzy się przy okazji remontu? Blisko 70 proc. badanych zadeklarowało, że co najmniej raz w życiu oddali zbędne rzeczy potrzebującym. Jednocześnie 60 proc. przekazuje niepotrzebne przedmioty rodzinie. Już co trzeci Polak pozbywał się ich wystawiając je na internetowej aukcji. Kolejne 21,4 proc. korzysta z sieci do tego, aby tego typu rzeczy po prostu oddać w dobre ręce. Niewiele mniej próbowało rozdać zbędne elementy swojego dobytku za pośrednictwem social mediów.

Chrzest, komunia, wesele, czyli prezent swoje kosztuje.

REKLAMA

Raport Santander Consumer Bank pokazuje, że sporym wydatkiem dla Polaków są też wiosenne uroczystości rodzinne. 18,8 proc. respondentów uznało za największe wyzwania finansowe Święta Wielkanocne. Wesela tak traktuje 14,4 proc. badanych, a pierwszą komunię - 4 proc. Niezależnie od okazji dla większości z nas (33,8 proc.) największym wyzwaniem jest zakup prezentu. Na drugim miejscu jest podarowanie gotówki w prezencie (22,2 proc.), a na trzecim koszt przyjęcia rodziny przyjeżdżającej na uroczystość (11,6 proc.). 

Hojni stajemy się zwłaszcza przy pierwszej komunii. Dla 26 proc. ankietowanych nie ma problemu z wydaniem na ten cel od 301 do 500 zł. Większą kwotę: od 501 do 800 zł wskazało 13,6 proc. respondentów. A co piąty z nich (20,4 proc.) bierze pod uwagę wydatek na prezent z okazji chrztu rzędu między 801 a 1000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA